Miejska Biblioteka Publiczna

w Nowym Targu

       

Godziny pracy

Wypożyczalnia dla dorosłych ul. Kolejowa 23 (budynek PZU - III piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: nieczynne

Filia nr 1 Al. Kopernika 12 (I piętro)
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: nieczynne

Czytelnia ul. Kolejowa 23 (budynek PZU - II piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: nieczynne

Czytelnia internetowa ul. Kolejowa 23 (budynek PZU - II piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: nieczynne

Filia nr 2, Osiedle Niwa 9
poniedziałek - piątek: 13.00 - 17.00

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu posiada czytelnię internetową, która wyposażona jest w 5 stanowisk komputerowych z zainstalowanym systemem Windows 10.

 

Czytelnia  oferuje bezpłatnie :

- stanowiska komputerowe z dostępem do internetu

- dostęp do bezprzewodowej sieci internetowej, każdy czytelnik może podłączyć swój przenośny komputer

- możliwość zeskanowania zdjęć i dokumentów

- terminal Academica – cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna

- wypożyczanie międzybiblioteczne – zamawianie książek w bibliotekach na terenie całego kraju na zapotrzebowanie czytelnika

 

Zapraszamy  do korzystania z czytelni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 – 17.00

Wszystkich fanów gier planszowych serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty ciekawych gier planszowych. Biblioteka (Wypożyczalnia dla Dorosłych oraz Filia Nr 1) oferują bezpłatną możliwość skorzystania z gier, które zakupiła do swoich zbiorów. Ofertę gier przystosowaliśmy tak, aby każdy z Czytelników mógł z niej skorzystać. Są zatem gry dla dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Miłośnicy planszówek będą mogli rozegrać ekscytujące partie swoich ulubionych gier w specjalnie wydzielonych na ten cel strefach. Rozgrywki można toczyć w wyznaczonych przez bibliotekarzy godzinach. 

Istnieje możliwość przyniesienia własnej gry i rozegrania partii ze znajomymi.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:

Filia nr 1 ul. Kopernika 12 (I piętro, Al. Kopernika 12)

tel.: 18 266 28 41

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wypożyczalnia dla Dorosłych (III piętro budynku PZU, Kolejowa 23)

tel.: 18 264 63 72 (wewnętrzny 22)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy.

Informujemy, iż w związku z planowaną modernizacją systemu w dniu 8 kwietnia br. wszystkie agendy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu będą czynne do godziny 15:00. Jednocześnie nadmieniamy, iż w trakcie modernizacji system dla naszych Czytelników będzie działał bez przerw - nadal będzie możliwość rezerwowania, zamawiania, prolongowania książek on-line, a także korzystanie i logowanie się do naszego katalogu poprzez stronę internetową.

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu w ramach XVIII Tygodnia Bibliotek przygotowała dla swoich czytelników możliwość literackich podróży online. Już od 11 maja na stronie internetowej biblioteki www.mbp.nowytarg.pl dostępne będą nagrania dwóch spotkań, które poprowadzi Borys Tynka - autor książek, przewodnik po Odessie, Kijowie i Czarnobylu oraz pilot wycieczek.

PODRÓŻE LITERACKIE – to nasza propozycja dla dorosłych, natomiast SPACER PO ODESSIE – to niezwykła literacka przygoda, którą przygotowaliśmy dla naszych młodszych czytelników.

Zapraszamy.

"Podróże Literackie - Odessa"

 

"Spacer po Odessie" - dla dzieci i młodzieży


Miejska Biblioteka Publiczna w Wysokiem Mazowieckiemogłasza II Ogólnopolski Konkurs Poetycki Wiersza Klasycznego WYSOKIE rymowanie pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Wysokie Mazowieckie. Konkurs adresowany jest do twórców zrzeszonych i niezrzeszonych w związkach twórczych. Warunkiem udziału jest nadesłanie zestawu 2 wierszy spełniających warunki wiersza         klasycznego o tematyce dowolnej, oznaczonych godłem słownym i kategorią oraz dołączenie wypełnionej, zeskanowanej karty zgłoszenia. 

Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną (pliki doc., rtf.) na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Więcej informacji pod linkiem: https://mok.wysokiemazowieckie.pl/biblioteka/8-biblioteka/1330-ii-ogolnopolski-konkurs-poetycki-wiersza-klasycznego-wysokie-rymowanie 


Szanowni Państwo!

Wzorem lat ubiegłych, pragnąc docenić bezinteresowność i społeczne zaangażowanie mieszkańców Małopolski, ogłoszony został konkurs o Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego dla Osób Działających na Rzecz Dobra Innych „Amicus Hominum”. Wyróżnienia te są wyrazem naszej wdzięczności za bycie przyjacielem drugiego człowieka, godnym naśladowania „cichym bohaterem”. To także forma podziękowań za niezwykle satysfakcjonujacą, ale zarazem wymagającą pracę oraz wsparcie i poświęcenie dla potrzebujących.

Z wielką przyjemnością chciałabym zaprosić Państwa do zgłaszania kandydatur do Nagrody „Amicus Hominum”, która daje możliwość docenienia osób społecznie zaangażowanych w trzech kategoriach:

 1. AMICUS HOMINUM – DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA za całokształt bezinteresownej działalności społecznej, której celem jest pomoc osobom i środowiskom szczególnie potrzebującym, w tym m.in.: aktywne zaangażowanie w inicjatywy charytatywne, społeczne, kulturalne, sportowe, ekologiczne lub obywatelskie, walkę z nierównościami i wykluczeniem społecznym, wyrównywanie szans edukacyjnych i zdrowotnych, zmianę rzeczywistości społecznej oraz budowę kultury społecznej.
 2. AMICUS HOMINUM – INICJATYWA MŁODYCH za podejmowanie różnorodnych inicjatyw przez osoby młode lub formalne i nieformalne grupy wolontariackie, w tym młodzieżowe
  i szkolne koła wolontariatu (11-26 lat) na rzecz dobra innych, promowanie postaw otwartości oraz zaangażowania na rzecz społeczności i osób potrzebujących wsparcia, w tym promowanie idei wolontariatu oraz wzorcowych praktyk wolontariatu.
 3. AMICUS HOMINUM – ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE za działalność prowadzoną na rzecz innych przez osoby z otoczenia biznesu, które dzięki swojej wytrwałości, odwadze
  i przedsiębiorczości potrafią w znaczący sposób wpływać na rzeczywistość gospodarczą oraz społeczną, w tym za wsparcie finansowe udzielane osobom, podmiotom lub inicjatywom, a także dla tych którzy przyczynili się do rozwoju społecznej odpowiedzialności biznesu i wolontariatu pracowniczego w swojej firmie.

Nominacja do nagrody „Amicus Hominum”, to również okazja, by podziękować i wyróżnić tych Małopolan, którzy swoją odwagą, pracą i zaangażowaniem walczyli o ludzkie życia w czasie pandemii COVID-19 oraz tych, którzy pomagają potrzebującym z Ukrainy. Praca wolontariuszy – od pierwszych dni wojny w Ukrainie – jest nieoceniona. To właśnie wolontariusze są najczęściej pierwszym punktem kontaktowym, udzielając pomocy uchodźcom wojennym, w tym zapewniając podstawowe potrzeby, tj. żywność, środki higieniczne czy noclegi. Doceńmy wspólnie po raz kolejny wysiłek Małopolan w czynieniu dobra!

 

Termin nadsyłania formularzy zgłoszeniowych do Nagrody upływa w dniu 29 lipca 2022 r. Wszelkie informacje dotyczące konkursu, w tym regulamin oraz wzór formularza zgłoszeniowego, dostępne są na stronie internetowej www.malopolska.pl/ngo oraz w Zespole Wspierania Inicjatyw Obywatelskich w Kancelarii Zarządu UMWM, tel. (12) 616 09 82.

 

Więcej informacji pod adresem strony internetowej: https://www.malopolska.pl/samorzad/nagrody/wspolpraca/amicus-hominum

 

 


Konkurs Małe Granty, wielkie szanse! Nawet 10 000 zł na działania z młodzieżą!

Od kilku dni trwa nabór wniosków do konkursu Małe Granty, który jest realizowany w ramach Programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzonego przez Fundację Civis Polonus. Wnioski można składać do 25 MAJA 2022 ROKU, DO GODZINY 12.00.

O granty mogą ubiegać się organizacje ZE WSI I MIAST DO 20 TYSIĘCY MIESZKAŃCÓW:

- POWIATOWE, MIEJSKIE I GMINNE BIBLIOTEKI PUBLICZNE;
- powiatowe, miejskie i gminne domy kultury;
- organizacje pozarządowe, zarejestrowane (w formie stowarzyszeń lub fundacji) w KRS lub w ewidencji prowadzonej przez starostów;
- Ochotnicze Straże Pożarne,
- Koła Gospodyń Wiejskich wpisane do rejestru Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub KRS bądź ewidencji
prowadzonej przez starostów.

Wymienione instytucje i organizacje mogą ubiegać się o DOTACJE DO 10000 ZŁ na projekty trwające do 6 miesięcy. Działania realizowane w ramach projektu powinny wspierać rozwój u młodych ludzi (13-19 lat) z małych miejscowości, rozwijać ich umiejętności społeczne przydatne zarówno w ich obecnym, jak i dorosłym życiu.

Więcej informacji na pod adresem https://s.rownacszanse.pl/malegranty

 


Konkurs „GeoWycieczka. Odkryj na nowo swoją Małą Ojczyznę”

Jesteś uczniem szkoły podstawowej, liceum lub technikum i masz ochotę na nowe wyzwanie? Weź udziału w konkursie! Biuro Programu „Niepodległa” i zespół projektu „Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym. Perspektywa 2022” zapraszają do rozejrzenia się po najbliższej okolicy. Wystarczy stworzyć projekt wycieczki w sąsiedztwie swojej szkoły lub w rodzinnej miejscowości, by móc wygrać czytnik e-booków. Zapraszamy do udziału w konkursie „GeoWycieczka. Odkryj na nowo swoją Małą Ojczyznę”!

ODKRYJ NA NOWO SWOJĄ MAŁĄ OJCZYZNĘ

Otacza nas bardzo dużo nazw. Imiona patronów ulic, pomniki lokalnych bohaterów, tablice pamiątkowe – często nie dostrzegamy ich wyjątkowości. Konkurs „GeoWycieczka. Odkryj na nowo swoją Małą Ojczyznę” zaprasza do przyjrzenia się śladom pamięci w przestrzeniach miast. Wystarczy zaplanować wycieczkę, która potrwa tyle, co jedna lekcja szkolna. Uważnie rozglądając się po okolicy trzeba zebrać otaczające nazwy ulic, pomniki, tablice pamiątkowe, czy nawet przydrożne głazy! Zbierz informacje, idź na wycieczkę, zrób plakat – i gotowe! Powstałą pracę konkursową trzeba wysłać w formacie cyfrowym do 30 września 2022 roku.

 

CO TRZEBA ZROBIĆ W KONKURSIE „GEOWYCIECZKA”?

Prace mogą być wykonywane samodzielnie lub w dwuosobowych zespołach. Nad każdym zgłaszanym projektem musi czuwać nauczyciel lub opiekun merytoryczny. Co trzeba zrobić, by wziąć udział w konkursie?

 1. Zaplanuj wycieczkę po najbliższej okolicy swojej szkoły lub w siedzibie gminy czy powiatu. Ma ona trwać 45 minut i skupiać się na elementach przestrzeni publicznej w szczególności związanych z nazwami ulic, pomnikami, dziełami architektury, elementami układu urbanistycznego itd. Nie zapomnij wybrać tematu. Projekt wycieczki musi być oryginalny, wykonany specjalnie na konkurs.
 2. Przygotuj mapę z trasą wycieczki (użyj do tego np. Google Maps/Google Earth Pro lub OpenStreetMap). Obiekty, które chcesz zobaczyć krótko opisz.
 3. Wyrusz w teren! Idąc zaplanowaną trasą wykonaj zdjęcia pomników, tabliczek, nazw ulic itp.
 4. Przygotuj poster – pracę konkursową. Powinna ona mieć format A1 lub A2 i być przygotowana w formacie .pdf lub .jpg. Na plakacie umieść tytuł, opis tematu, mapę z trasą, opisy odwiedzonych obiektów i zdjęcia. Nie zapomnij o wnioskach z wycieczki i książkach oraz adresach internetowych, skąd wziąłeś informacje! Pamiętaj też, by wszystkie użyte grafiki i zdjęcia miały wskazane pochodzenie – praca musi być oryginalna i nie może naruszać praw autorskich innych osób. Na koniec umieść na posterze imię i nazwisko autora, nazwę i adres szkoły (albo innej instytucji / koła), imię i nazwisko opiekuna merytorycznego, miejscowość i datę wykonania.
 5. Wyślij pracę na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule maila wpisując „ATLAS 2022 – KONKURS – MIEJSCOWOŚĆ – NAZWA SZKOŁY”. Nie zapomnij dołączyć skanu wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszenia!

Zgłoszenia są przyjmowane do 30 września 2022 roku. Następnie do pracy przystąpi komisja konkursowa, która ocenia prace. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 30 października 2022 roku. Dla zdobywców I, II oraz III miejsca przewidziane są nagrody: m.in. czytniki e-booków oraz pakiety książek.

Pobierz plakat i powieś go w szkole, by zachęcić innych do udziału:
PLAKAT KONKURSU „GEOWYCIECZKA. ODKRYJ NA NOWO SWOJĄ MAŁĄ OJCZYZNĘ”.

Więcej informacji na stronie: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/konkurs-geowycieczka-odkryj-na-nowo-swoja-mala-ojczyzne/

 

Polecamy

Polecamy wybrane książki które warto przeczytać oraz te, po które chętnie sięgają nasi czytelnicy. W zestawieniu znalazły się publikacje dla każdego, różnego rodzaju. Od historii po kryminał, aż po zestawienie dla dzieci i młodzieży. Szczegóły w kwestii dostępności znajdują się w naszym katalogu on-line po wyszukaniu.

 

Craig Symonds to jeden z najlepszych współczesnych historyków zajmujących się dziejami marynarki wojennej. "II wojna światowa na morzu" stanowi ukoronowanie jego badań. To kompletna opowieść o wojnie morskiej wszystkich państw wojujących na morzach i oceanach świata w latach 1939–1945. Wielu historyków uważa, że podczas II wojny światowej kluczowe dla ostatecznych rozstrzygnięć znaczenie miały właśnie operacje morskie. Niewielu jednak tłumaczy, jak i dlaczego do tego doszło. Odpowiedzi znajdziemy w tej książce. [nota wydawcy]    

    

    

    

 

Polecamy książki regionalne

Polecamy nasze ciekawe księgozbiory regionalne znajdujące się w Czytelni oraz Wypożyczalni dla Dorosłych. Publikacje opisują Nowy Targ oraz Podhale. Poniżej polecamy kilka wybranych książek.

   

   

   

    

    

Szukaj

Ankieta

Ankieta "Kompetencje cyfrowe w mojej gminie"

BIBLIOTEKA W MIEŚCIE, MIASTO W BIBLIOTECE

 

 

Pomoc Ukrainie - informacje zbiorcze

Poniżej zamieszczamy informacje i komunikaty dotyczące pomocy Ukrainie.

 

Mapa monitoringu jakości powietrza

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.

Kanał RSS 2.0

Kontakt

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu
ul. Kolejowa 23 (budynku PZU)
34-400 Nowy Targ

tel. 18 264 63 72

Dyrektor - wewnętrzny: 24

Czytelnia - wewnętrzny: 21

Wypożyczalnia dla dorosłych - wewnętrzny: 22

Dział Gromadzenia, Opracowania i Kontroli Zbiorów - wewnętrzny: 23

e-mail:

dyrektor@mbp.nowytarg.pl

mbp@mbp.nowytarg.pl

wypozyczalnia@mbp.nowytarg.pl

czytelnia@mbp.nowytarg.pl

 

Filia nr 1 Al. Kopernika 12 (I piętro)

tel.:  18 266 28 41

e-mail:

filia1@mbp.nowytarg.pl

 

Filia nr 2:  Os. Niwa 9

Polecamy

 

Najnowszy 25 już numer Almanachu Nowotarskiego to ponad 400 stron opisujących Nowy Targ oraz ludzi i wydarzenia związane z Sercem Podhala i jego historią.

Rocznik, który podczas każdej premiery wzbudza wielkie zainteresowanie, w którym łączą się glosy starszego i młodszego pokolenia kierując naszą uwagę na odkrywanie miasta, wydawałoby się zupełnie zwyczajnego.

Kalejdoskop postaci, miejsc, wydarzeń historycznych związanych z Nowym Targiem – tak w skrócie można określić to co oferuje nam tegoroczny Almanach.  Niesamowita nić historii, która łączy przeszłość z przyszłością, pozwalając nam po raz kolejny zobaczyć nasze miasto w nowej odsłonie.

 

 

Polecamy

Olga Tokarczuk - Księgi Jakubowe

Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci – Księgi Jakubowe imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.

 

 

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com