Wypożyczalnia dla dorosłych ul. Kolejowa 23 (budynek PZU - III piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: nieczynne
Filia nr 1 Al. Kopernika 12 (I piętro)
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: nieczynne
Czytelnia ul. Kolejowa 23 (budynek PZU - II piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: nieczynne
Czytelnia internetowa ul. Kolejowa 23 (budynek PZU - II piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: nieczynne
Filia nr 2, Osiedle Niwa 9
poniedziałek - piątek: 13.00 - 17.00
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu posiada czytelnię internetową, która wyposażona jest w 5 stanowisk komputerowych z zainstalowanym systemem Windows 10.
Czytelnia oferuje bezpłatnie :
- stanowiska komputerowe z dostępem do internetu
- dostęp do bezprzewodowej sieci internetowej, każdy czytelnik może podłączyć swój przenośny komputer
- możliwość zeskanowania zdjęć i dokumentów
- terminal Academica – cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna
- wypożyczanie międzybiblioteczne – zamawianie książek w bibliotekach na terenie całego kraju na zapotrzebowanie czytelnika
Zapraszamy do korzystania z czytelni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 – 17.00
Wszystkich fanów gier planszowych serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty ciekawych gier planszowych. Biblioteka (Wypożyczalnia dla Dorosłych oraz Filia Nr 1) oferują bezpłatną możliwość skorzystania z gier, które zakupiła do swoich zbiorów. Ofertę gier przystosowaliśmy tak, aby każdy z Czytelników mógł z niej skorzystać. Są zatem gry dla dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Miłośnicy planszówek będą mogli rozegrać ekscytujące partie swoich ulubionych gier w specjalnie wydzielonych na ten cel strefach. Rozgrywki można toczyć w wyznaczonych przez bibliotekarzy godzinach.
Istnieje możliwość przyniesienia własnej gry i rozegrania partii ze znajomymi.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:
Filia nr 1 ul. Kopernika 12 (I piętro, Al. Kopernika 12)
tel.: 18 266 28 41
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wypożyczalnia dla Dorosłych (III piętro budynku PZU, Kolejowa 23)
tel.: 18 264 63 72 (wewnętrzny 22)
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy.
Informujemy, iż w związku z planowaną modernizacją systemu w dniu 8 kwietnia br. wszystkie agendy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu będą czynne do godziny 15:00. Jednocześnie nadmieniamy, iż w trakcie modernizacji system dla naszych Czytelników będzie działał bez przerw - nadal będzie możliwość rezerwowania, zamawiania, prolongowania książek on-line, a także korzystanie i logowanie się do naszego katalogu poprzez stronę internetową.
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu gościła Karolinę Wilczyńską, autorkę nie tylko popularnych powieści dla dorosłych, ale również ciekawych utworów dla młodszych czytelników. Spotkanie odbyło się w Sali Obrad Urzędu Miasta, w którym brały udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2 z Nowego Targu oraz z Maruszyny Górnej. Miało ono charakter warsztatów, których uczestnicy wymyślały wspólnych bohaterów ich własnej powieści oraz jej główny wątek. Następnie każde z dzieci zaprojektowało okładkę swojej przyszłej książki. Podczas zajęć dzieci słuchały, w jaki sposób powstaje książka, jak przebiega proces jej druku i dystrybucji. Przede wszystkim jednak pisarka wyjaśniła, w jaki sposób autor czerpie inspirację do tworzenia własnej opowieści.
Po pełnym emocji spotkaniu z młodszymi czytelnikami autorka rozmawiała z grupą dorosłych wielbicieli jej twórczości. W trakcie dyskusji uczestnicy spotkania mogli nie tylko poznać inspiracje pisarki, ale również poznać jej niemały dorobek literacki, a także otrzymać osobistą dedykację na ulubionej książce. Rozmowy dotyczyły również problemów współczesnych relacji międzyludzkich, braku szczerej przyjaźni, które często są dla niej sugestią do napisania kolejnych powieści.
Spotkania autorskie są atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dorosłych czytelników. Są jedną z ważniejszych form popularyzacji literatury, służą promocji nie tylko książek i ich twórców, ale również biblioteki. Dają możliwość poznania ludzi pióra, uczą odbioru literatury i zachęcają do czytelnictwa.
Spotkania odbyły w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze, wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie.
Wydarzenie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W czwartek 7 kwietnia w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy al. Kopernika 12 odbyło się wiosenne spotkanie, którego gościem był Pan Krzysztof Przybyła - leśniczy z Nadleśnictwa Nowy Targ. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Nowego Targu.
Tematyka spotkania dotyczyła mieszkańców lasu. Dzieci wysłuchały ciekawych bajek: „Bielik” oraz „Bajki o Podszycie i Podlocie” autorstwa Anny Marii Ptak, a następnie udały się na wiosenny spacer do Rezerwatu „Bór na Czerwonem”, aby osobiście poszukać w lesie wiosny. Była to bardzo praktyczna lekcja, która uświadomiła jej uczestnikom konieczność ochrony lasów i jego mieszkańców. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w wiosennej wycieczce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu, pełniąca także funkcję biblioteki powiatowej, na zakończenie 2021 r. zorganizowała dla bibliotekarzy powiatu nowotarskiego wyjazd studyjny do jednej z bardziej interesujących placówek w Polsce. Spotkanie z pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu przebiegało w przyjemnej atmosferze. Nasi bibliotekarze mieli okazję poznać działalność odwiedzanej biblioteki. Dyrektor MBP w Opolu Elżbieta Kampa, podkreśliła, że współczesna biblioteka to nie tylko przestrzeń służąca do wypożyczania książek, ale również miejsce w którym można się spotkać, porozmawiać o literaturze, sztuce, kulturze czy edukacji. Wśród wielu interesujących propozycji, każdy użytkownik może znaleźć coś ciekawego dla siebie.
Dodatkową atrakcją dla bibliotekarzy odwiedzających to niezwykłe miasto, było zwiedzanie w drugim dniu odnowionego Muzeum Polskiej Piosenki i opolskiego amfiteatru. Wspólny wyjazd do Opola, to nie tylko poznanie ciekawych ludzi i miejsc, ale przede wszystkim integracja i wzajemna wymiana doświadczeń. Wspólne spędzenie czasu pozwoliło bibliotekarzom z powiatu nowotarskiego nawiązać nowe relacje i zwiększyć swoje kompetencje zawodowe.
Serdecznie dziękujemy dyrekcji i pracownikom opolskiej biblioteki za gościnność, miłe przyjęcie i podzielenie się swoimi doświadczeniami.
Selfie w bibliotece i zagubione rękawiczki czyli Mikołajkowy Challenge już za nami!
Tegoroczne "Mikołajkowe wyzwanie w Bibliotece" polegało na wyszukaniu rękawiczki Mikołaja pomiędzy książkami lub na zrobieniu świątecznego zdjęcia w Bibliotece. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Czytelnicy odwiedzili Filię nr 1 całymi rodzinami. Po wykonaniu zadania, wszyscy otrzymali świąteczny upominek. Serdecznie dziękujemy za przybycie i zaangażowanie. Mamy nadzieję, że świąteczny, wesoły nastrój zostanie z nami jak najdłużej.
Tych, którym nie udało się wziąć udziału w naszej akcji zapraszamy do biblioteki, czekają na Państwa nie tylko nowości wydawnicze ale także mnóstwo pięknych, świątecznych książkowych opowieści dla dzieci i dorosłych. Te grudniowe, zimowe dni mogą być magiczne, bajkowe i bardzo zaczytane. Do zobaczenia w bibliotece!
Ekologia informacji i komunikacja medialna, czyli plusy i minusy środowiska informacyjnego
Taki temat został omówiony podczas kolejnego, ostatniego już spotkania realizowanego w ramach Programu: „Partnerstwo dla książki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury skierowanego do bibliotekarzy powiatu nowotarskiego
Wykład i szkolenie poprowadziła Larysa Daczewska-Rapacka, dziennikarka, tłumacz literatury pięknej z języka polskiego na rosyjski metodą edukacyjnego czytania, wykładowca na Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu, dyplomowany lektor języka rosyjskiego jako obcego (native speaker). Członek Polskiego Stowarzyszenia nauczycieli i wykładowców języka rosyjskiego oraz Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy. W swoim wykładzie przedstawiła plusy i minusy środowiska informacyjnego, możliwości weryfikacji nieprawdziwych treści. Natomiast podczas warsztatów bibliotekarze brali aktywny udział w pisaniu prawidłowo zbudowanego komunikatu prasowego
Ekologia informacji jest dziedziną nauki, która rozwinęła się pod wpływem szybkiego rozwoju sieci komputerowych. Zajmuje się badaniami nad informacją, jej wpływem na człowieka i radzenia sobie z jej nadmiarem. Zakres merytoryczny tego zagadnienia obejmuje wszystko, co dzieje się w środowisku informacyjnym i jest jego czynnikiem, np. Internet, środki masowego przekazu, ludzie, instytucje.
W Sali Obrad Starostwa Powiatowego w Nowy Targu, gdzie odbyło się spotkanie, bibliotekarzy powitali: Karol Skrzypiec – Urzędujący Członek Zarządu oraz Danuta Wojdyła – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu.
Nad całością czuwał koordynator projektu – Lucyna Czubernat - instruktor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu pełniącej funkcję powiatowej.
„Kultura języka polskiego wobec nowoczesnych wyzwań edukacyjnych” taki temat przewodniczył kolejnemu, trzeciemu już spotkaniu w ramach projektu „Słowo do słowa” organizowanemu przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu, która pełni również funkcję biblioteki powiatowej. Konferencja została przeprowadzona w ramach programu „Partnerstwo dla książki” i zrealizowana dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzącym z Funduszu Promocji Kultury, a adresowana była do bibliotekarzy powiatu nowotarskiego.
O kulturze języka we współczesnym świecie opowiadał Michał Ogórek – znany dziennikarz, prezenter telewizyjny, wzięty felietonista, a także satyryk i krytyk filmowy. Autor wielu publikacji i książek, w tym: Kiełbasa i sznurek, Na drugie Stanisław. Nowa księga imion, i najnowszej A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy. Spotkanie pozwoliło zgromadzonym gościom spojrzeć na język polski od nowej, ciekawej strony, a także zrozumieć co jest istotą współczesnej komunikacji. Dziennikarz nawiązywał podczas prelekcji do literatury, czytelnictwa i wzajemnych relacji kształtujących współczesną kulturę.
Wykład miał miejsce w Sali Obrad Urzędu Miasta, zebranych gości przywitali: burmistrz Miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu Danuta Wojdyła oraz koordynująca projekt „Słowo do słowa” instruktor powiatowy MBP Nowy Targ Lucyna Czubernat.
Na taką Noc Bibliotek warto było czekać. W piątkowe popołudnie i wieczór dzięki panu Danielowi Urbaniakowi mogliśmy poznać z bliska świat sów. Podczas zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu spotkania nasi najmłodsi czytelnicy dowiedzieli się m.in. czy sowy są tak mądre jak wszyscy myślą, co jest ich ulubionym przysmakiem, a także gdzie w naszym mieście możemy te niezwykłe ptaki spotkać. Pan Daniel pokazał zgromadzonym w Filii nr 1 dzieciom jak wygląda sprzęt potrzebny do obserwacji sów. Podczas prezentacji dzieci miały także szansę zobaczyć jakie gatunki tych ptaków występują na terenie Podhala, a jakie w Polsce. Przepiękne zdjęcia zrobione przez prowadzącego spodobały się wszystkim obecnym na spotkaniu. Nie zabrakło ciekawych pytań, tajemniczych opowieści i przymierzania stroju maskującego. Publiczność była zachwycona. Pan Daniel z niezwykłą pasją opowiadał o swoich ulubieńcach. Na wszystkich czekał także słodki poczęstunek przygotowany przez bibliotekę. Po zakończeniu spotkania przyszedł czas na kolejną atrakcję tego wieczoru – Spacer Przyrodniczy Uszatym Szlakiem do rezerwatu Bór na Czerwonem. Zaopatrzeni w latarki, lampki czołówki młodsi i starsi pasjonaci sów udali się na ich poszukiwanie. Po drodze czekały na nas edukacyjne przystanki podczas których pan Daniel pokazywał miejsca, gdzie można spotkać sowy. Po dotarciu do lasu, wszyscy skupili się na wskazówkach naszego przewodnika i wypatrywaniu sów. Niezwykłą atmosferę podkreślił wschodzący księżyc, który w lesie był pięknie widoczny. Było tajemniczo, magicznie i bajkowo.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej niezwykłej przygodzie oraz przyczynili się do jej organizacji: dzieciom oraz ich opiekunom uczestniczącym w spotkaniu, panu Danielowi Urbaniakowi za niezwykłą prelekcję i wspaniale przygotowany spacer, panu Burmistrzowi Miasta Nowy Targ Grzegorzowi Watysze oraz Wydziałowi Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta Nowy Targ za przekazanie prezentów dla uczestników spotkania.
Pisali o nas: https://nowytarg24.tv/noc-bibliotek-w-nowym-targu-z-wieczorna-eskapada-do-boru-na-czerwonem/
Partnerstwo dla książki: Słowo do słowa, czyli o komunikacji językowej w bibliotece
Warsztaty redakcyjne, budowa komunikatu reklamowego, bariery komunikacyjne – jak mówić i pisać, aby zdobyć czytelnika.
Taki temat został omówiony podczas kolejnego spotkania realizowanego w ramach Programu: „Partnerstwo dla książki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wykład i szkolenie poprowadził Józef Figura, dziennikarz „Tygodnika Podhalańskiego” i autor książek o komunikacji medialnej. Przedstawił wszelkie procesy wpływające na prawidłową komunikację, szczególnie w dobie Internetu. W czasach współczesnych język polski ulega nieustannej przemianie. Promocja biblioteki na stronach internetowych i w social mediach, to nie tylko odpowiednio wykonane zdjęcia prezentujące ofertę własnej placówki, ale również prawidłowa komunikacja i poprawnie napisany tekst, zachęcający do korzystania z jej zasobów. Zmiany w języku to proces naturalny, a jego ciągła przemiana powoduje niejednokrotnie kłopot, szczególnie w dotarciu do konkretnej grupy odbiorców. Bibliotekarze starają się reagować na te zmiany, dlatego szkolenia z komunikacji medialnej cieszyły się dużym zainteresowaniem. W pięknie odnowionej sali konferencyjnej Transgranicznego Centrum Edukacji Euroregionu „Tatry” w Nowym Targu bibliotekarzy z powiatu nowotarskiego powitali: Bogusław Waksmundzki – Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego, a zarazem Przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry”, Michał Stawarski – dyrektor biura Euroregion „Tatry” oraz Danuta Wojdyła – dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu.
Nad całością czuwał koordynator projektu – Lucyna Czubernat - instruktor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu
Zdjęcia dzięki uprzejmości: Zbigniew Krauzowicz Zibi
Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę 4 września. Lekturą jubileuszowej 10. edycji będzie Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.
Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.
Źródło: strona internetowa akcji https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2021/
Poniżej prezentujemy linki do materiałów:
https://vod.tvp.pl/website/moralnosc-pani-dulskiej,30798411
27 sierpnia 2021 r. w Orawskiej Bibliotece Publicznej w Jabłonce odbyło się pierwsze z czterech zaplanowanych konferencji adresowanych do bibliotekarzy powiatu nowotarskiego, zorganizowanej w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Projekt opracowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu sfinansowany został przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wykład pt. „Język w życiu społecznym i jego rola w komunikacji” przeprowadził dr Krzysztof Waśkowski, nauczyciel akademicki Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Bibliotekarzy powitał wójt gminy Jabłonka, Antoni Karlak oraz dyrektor biblioteki, Maria Łaciak. Podczas spotkania omówione zostały m.in. wzajemne interakcje pomiędzy czytelnikiem a bibliotekarzem w świetle zmieniających się form językowych. Współczesna komunikacja z czytelnikiem, zarówno tym młodszym jak i starszym, szczególnie w dobie nowych mediów, jest bardzo istotna. Język jako narzędzie informacji rozwija się nieustannie. Szkolenie było skierowane dla wszystkich tych, którzy chcą dalej rozwijać własne umiejętności w kierunku poznania współczesnego języka i zyskać nowe cenne kompetencje zawodowe.
Zdjęcia dzięki uprzejmości: Zbigniew Krauzowicz Zibi
Zastanawialiście się kiedyś, gdzie podziewają się zgubione skarpetki? W jaki sposób znikają z pralki lub kosza na brudne ubrania i co się z nimi później dzieje? Bohaterki książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” - Mała Be z mamą próbują rozwikłać tę zagadkę. Okazuje się, że skarpetki potrafią prowadzić całkiem bujne i awanturnicze życie. Uczestnicy wtorkowego spotkania zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu mogli się sami o tym przekonać. Naszym gościem była Justyna Bednarek- autorka książek dla dzieci, romanistka, dziennikarka. Dzieci biorące udział w spotkaniu miały okazję wysłuchać paru opowiadań, a także wziąć udział w warsztatach tworzenia własnych skarpetek. Justyna Bednarek zdradziła także zebranym o czym będzie piąta część skarpetkowych historii nad którą teraz pracuje.
Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek zrealizowano w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki w Małopolsce w roku 2021” realizowanego przy wsparciu finansowym Instytutu Książki.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z nauczycielami, którym serdecznie dziękujemy za przybycie.
„Motylki z okładki i smoki bez wąsów” – kolorowe spotkanie. Barbara Gawryluk gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu.
Ilustracja to wstęp do opowieści, początek baśni, magiczna chwila. Literatura dziecięca nie istnieje bez ilustratorów. To oni tworzą postacie, które stają się dla pokoleń kultowe, to oni często odpowiadają za nasze wyobrażenia związane z lekturą. Są jak przewodnicy, którzy pokazują to czego my się domyślamy. Szkoła Polskiej Ilustracji, artyści, którzy tworzyli w latach 60, 70 i 80. Co dzisiaj o nich wiemy, czy pamiętamy o Plastusiu, Misiu Uszatku czy Ferdynandzie Wspaniałym? Bajki z dzieciństwa naszych dziadków i rodziców są często dla młodszych pokoleń tajemnicą i historią. A jednak kiedy tak się zdarzy, że taka książka wpadnie nam w ręce, to przeglądając ilustracje wpadamy w zachwyt. Dlaczego? Bo są one magiczne, bardzo nowoczesne i pomimo upływu czasu wzbudzają emocje. Kim byli autorzy tych ilustracji, jak radzili sobie kiedy w latach 90 nie chciano ich prac stawiając na komercję a nie na sztukę? Czy w polskiej ilustracji dziecięcej wszystko już było, i czy dzisiejsi ilustratorzy wracają do dzieł swoich mistrzów? Na te i inne pytania w czwartkowy wieczór odpowiadała na spotkaniu zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu – Barbara Gawryluk – pisarka, tłumaczka, autorka książki „Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów”.
Dla niektórych był to wieczór wspomnień z dzieciństwa i powrót do ulubionych bajek, dla innych spotkanie z niezwykłą i niedocenianą sztuką. I chociaż za oknami zrobiło się całkiem jesiennie to w środku było niezwykle kolorowo. Gość spotkania przedstawił publiczności największych polskich ilustratorów, historie ich życia, ciekawe anegdoty. Te przepiękne opowieści, bardzo ludzkie, pełne różnych emocji sprawiły że kolorowy świat motylków i smoków zagościł w naszym mieście. Całe spotkanie wzbogaciła niezwykła prezentacja multimedialna przygotowana przez autorkę.
Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym na spotkaniu gościom. Dziękujemy również Panu Burmistrzowi Grzegorzowi Watysze za przywitanie naszego gościa. Szczególne podziękowania składamy lokalnym mediom za promocję wydarzenia, a także Panom informatykom z Urzędu Miasta za pomoc w obsłudze technicznej.
Największe jednak podziękowania należą się autorce, bo zabrała nas w świat pełen magii, zaciekawiła i pozwoliła odkryć nowe historie, fascynujące i piękne. Mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy.
Spotkanie zrealizowano w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki w Małopolsce w roku 2021” realizowanego przy wsparciu finansowym Instytutu Książki.
źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu.
16 września 2021 r. Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała w Urzędzie Miasta spotkanie z Barbarą Gawryluk -autorką książek dla dzieci, tłumaczką języka szwedzkiego i dziennikarką Radio Kraków.
Spotkanie rozpoczęło się powitaniem autorki przez pana Grzegorza Watychę, Burmistrza Miasta Nowy Targ.
Tematem spotkania była seria pt. „Pies na medal”. Wspaniałe, pełne ciepła książki o psach, które swoją pracą i miłością ratowały ludzkie życie i wiernie towarzyszyły człowiekowi w potrzebie. Barbara Gawryluk jest autorką wielu pozycji dla dzieci i młodzieży. Chwytające za serce, wzruszające historie napisane przez pisarkę, zainspirowane były prawdziwymi wydarzeniami. Podczas spotkania, autorka prezentowała zdjęcia z autentycznymi bohaterami swoich opowieści. Kilka piesków „na medal” zostało rozpoznanych przez uczniów, rozpoczynając tym samym żywą wymianę doświadczeń.
Podczas spotkania dzieci chętnie zadawały pytania autorce, również na temat pracy tłumaczki szwedzkiej serii Martin’a Widmark’a: „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" o dwójce młodych przyjaciół, rozwiązujących detektywistyczne zagadki. Po spotkaniu dzieci mogły otrzymać autograf.
W wydarzeniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z panem Wiesławem Kusiakiem i Ewą Król oraz Szkoły Podstawowej nr 5 z panią Marią Kursą, którym bardzo dziękujemy za liczne przybycie.
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu w ramach XVIII Tygodnia Bibliotek przygotowała dla swoich czytelników możliwość literackich podróży online. Już od 11 maja na stronie internetowej biblioteki www.mbp.nowytarg.pl dostępne będą nagrania dwóch spotkań, które poprowadzi Borys Tynka - autor książek, przewodnik po Odessie, Kijowie i Czarnobylu oraz pilot wycieczek.
PODRÓŻE LITERACKIE – to nasza propozycja dla dorosłych, natomiast SPACER PO ODESSIE – to niezwykła literacka przygoda, którą przygotowaliśmy dla naszych młodszych czytelników.
Zapraszamy.
"Podróże Literackie - Odessa"
"Spacer po Odessie" - dla dzieci i młodzieży
Miejska Biblioteka Publiczna w Wysokiem Mazowieckiemogłasza II Ogólnopolski Konkurs Poetycki Wiersza Klasycznego WYSOKIE rymowanie pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Wysokie Mazowieckie. Konkurs adresowany jest do twórców zrzeszonych i niezrzeszonych w związkach twórczych. Warunkiem udziału jest nadesłanie zestawu 2 wierszy spełniających warunki wiersza klasycznego o tematyce dowolnej, oznaczonych godłem słownym i kategorią oraz dołączenie wypełnionej, zeskanowanej karty zgłoszenia.
Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną (pliki doc., rtf.) na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Więcej informacji pod linkiem: https://mok.wysokiemazowieckie.pl/biblioteka/8-biblioteka/1330-ii-ogolnopolski-konkurs-poetycki-wiersza-klasycznego-wysokie-rymowanie
Szanowni Państwo!
Wzorem lat ubiegłych, pragnąc docenić bezinteresowność i społeczne zaangażowanie mieszkańców Małopolski, ogłoszony został konkurs o Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego dla Osób Działających na Rzecz Dobra Innych „Amicus Hominum”. Wyróżnienia te są wyrazem naszej wdzięczności za bycie przyjacielem drugiego człowieka, godnym naśladowania „cichym bohaterem”. To także forma podziękowań za niezwykle satysfakcjonujacą, ale zarazem wymagającą pracę oraz wsparcie i poświęcenie dla potrzebujących.
Z wielką przyjemnością chciałabym zaprosić Państwa do zgłaszania kandydatur do Nagrody „Amicus Hominum”, która daje możliwość docenienia osób społecznie zaangażowanych w trzech kategoriach:
Nominacja do nagrody „Amicus Hominum”, to również okazja, by podziękować i wyróżnić tych Małopolan, którzy swoją odwagą, pracą i zaangażowaniem walczyli o ludzkie życia w czasie pandemii COVID-19 oraz tych, którzy pomagają potrzebującym z Ukrainy. Praca wolontariuszy – od pierwszych dni wojny w Ukrainie – jest nieoceniona. To właśnie wolontariusze są najczęściej pierwszym punktem kontaktowym, udzielając pomocy uchodźcom wojennym, w tym zapewniając podstawowe potrzeby, tj. żywność, środki higieniczne czy noclegi. Doceńmy wspólnie po raz kolejny wysiłek Małopolan w czynieniu dobra!
Termin nadsyłania formularzy zgłoszeniowych do Nagrody upływa w dniu 29 lipca 2022 r. Wszelkie informacje dotyczące konkursu, w tym regulamin oraz wzór formularza zgłoszeniowego, dostępne są na stronie internetowej www.malopolska.pl/ngo oraz w Zespole Wspierania Inicjatyw Obywatelskich w Kancelarii Zarządu UMWM, tel. (12) 616 09 82.
Więcej informacji pod adresem strony internetowej: https://www.malopolska.pl/samorzad/nagrody/wspolpraca/amicus-hominum
Od kilku dni trwa nabór wniosków do konkursu Małe Granty, który jest realizowany w ramach Programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzonego przez Fundację Civis Polonus. Wnioski można składać do 25 MAJA 2022 ROKU, DO GODZINY 12.00.
O granty mogą ubiegać się organizacje ZE WSI I MIAST DO 20 TYSIĘCY MIESZKAŃCÓW:
- POWIATOWE, MIEJSKIE I GMINNE BIBLIOTEKI PUBLICZNE;
- powiatowe, miejskie i gminne domy kultury;
- organizacje pozarządowe, zarejestrowane (w formie stowarzyszeń lub fundacji) w KRS lub w ewidencji prowadzonej przez starostów;
- Ochotnicze Straże Pożarne,
- Koła Gospodyń Wiejskich wpisane do rejestru Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub KRS bądź ewidencji
prowadzonej przez starostów.
Wymienione instytucje i organizacje mogą ubiegać się o DOTACJE DO 10000 ZŁ na projekty trwające do 6 miesięcy. Działania realizowane w ramach projektu powinny wspierać rozwój u młodych ludzi (13-19 lat) z małych miejscowości, rozwijać ich umiejętności społeczne przydatne zarówno w ich obecnym, jak i dorosłym życiu.
Więcej informacji na pod adresem https://s.rownacszanse.pl/malegranty
Jesteś uczniem szkoły podstawowej, liceum lub technikum i masz ochotę na nowe wyzwanie? Weź udziału w konkursie! Biuro Programu „Niepodległa” i zespół projektu „Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym. Perspektywa 2022” zapraszają do rozejrzenia się po najbliższej okolicy. Wystarczy stworzyć projekt wycieczki w sąsiedztwie swojej szkoły lub w rodzinnej miejscowości, by móc wygrać czytnik e-booków. Zapraszamy do udziału w konkursie „GeoWycieczka. Odkryj na nowo swoją Małą Ojczyznę”!
Otacza nas bardzo dużo nazw. Imiona patronów ulic, pomniki lokalnych bohaterów, tablice pamiątkowe – często nie dostrzegamy ich wyjątkowości. Konkurs „GeoWycieczka. Odkryj na nowo swoją Małą Ojczyznę” zaprasza do przyjrzenia się śladom pamięci w przestrzeniach miast. Wystarczy zaplanować wycieczkę, która potrwa tyle, co jedna lekcja szkolna. Uważnie rozglądając się po okolicy trzeba zebrać otaczające nazwy ulic, pomniki, tablice pamiątkowe, czy nawet przydrożne głazy! Zbierz informacje, idź na wycieczkę, zrób plakat – i gotowe! Powstałą pracę konkursową trzeba wysłać w formacie cyfrowym do 30 września 2022 roku.
Prace mogą być wykonywane samodzielnie lub w dwuosobowych zespołach. Nad każdym zgłaszanym projektem musi czuwać nauczyciel lub opiekun merytoryczny. Co trzeba zrobić, by wziąć udział w konkursie?
Zgłoszenia są przyjmowane do 30 września 2022 roku. Następnie do pracy przystąpi komisja konkursowa, która ocenia prace. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 30 października 2022 roku. Dla zdobywców I, II oraz III miejsca przewidziane są nagrody: m.in. czytniki e-booków oraz pakiety książek.
Pobierz plakat i powieś go w szkole, by zachęcić innych do udziału:
PLAKAT KONKURSU „GEOWYCIECZKA. ODKRYJ NA NOWO SWOJĄ MAŁĄ OJCZYZNĘ”.
Więcej informacji na stronie: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/konkurs-geowycieczka-odkryj-na-nowo-swoja-mala-ojczyzne/
Strona 1 z 3
Polecamy wybrane książki które warto przeczytać oraz te, po które chętnie sięgają nasi czytelnicy. W zestawieniu znalazły się publikacje dla każdego, różnego rodzaju. Od historii po kryminał, aż po zestawienie dla dzieci i młodzieży. Szczegóły w kwestii dostępności znajdują się w naszym katalogu on-line po wyszukaniu.
Polecamy nasze ciekawe księgozbiory regionalne znajdujące się w Czytelni oraz Wypożyczalni dla Dorosłych. Publikacje opisują Nowy Targ oraz Podhale. Poniżej polecamy kilka wybranych książek.
Abdulrazak Gurnah (ur. 1948 w Sułtanacie Zanzibaru) – pisarz tworzący w języku angielskim, urodzony w ówczesnym brytyjskim protektoracie Zanzibaru (Sułtanat Zanzibaru), mieszka i tworzy w Wielkiej Brytanii.
/źródło Wikipedia.pl
W 2021 roku nagrodę Nike otrzymał Zbigniew Rokita za reporterską książkę "Kajś". Ta najbardziej prestiżowa nagroda w Polsce, służąca promocji literatury współczesnej, przyznawana jest nieprzerwanie od 1997 roku.
Zbigniew Rokita - polski dziennikarz i reporter. Specjalizuje się w problematyce Europy Środkowej, Wschodniej oraz Górnego Śląska.
/źródło Wikipedia
Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu
ul. Kolejowa 23 (budynku PZU)
34-400 Nowy Targ
tel. 18 264 63 72
Dyrektor - wewnętrzny: 24
Czytelnia - wewnętrzny: 21
Wypożyczalnia dla dorosłych - wewnętrzny: 22
Dział Gromadzenia, Opracowania i Kontroli Zbiorów - wewnętrzny: 23
e-mail:
Filia nr 1 Al. Kopernika 12 (I piętro)
tel.: 18 266 28 41
e-mail:
Filia nr 2: Os. Niwa 9
Najnowszy 25 już numer Almanachu Nowotarskiego to ponad 400 stron opisujących Nowy Targ oraz ludzi i wydarzenia związane z Sercem Podhala i jego historią.
Rocznik, który podczas każdej premiery wzbudza wielkie zainteresowanie, w którym łączą się glosy starszego i młodszego pokolenia kierując naszą uwagę na odkrywanie miasta, wydawałoby się zupełnie zwyczajnego.
Kalejdoskop postaci, miejsc, wydarzeń historycznych związanych z Nowym Targiem – tak w skrócie można określić to co oferuje nam tegoroczny Almanach. Niesamowita nić historii, która łączy przeszłość z przyszłością, pozwalając nam po raz kolejny zobaczyć nasze miasto w nowej odsłonie.
Olga Tokarczuk - Księgi Jakubowe
Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci – Księgi Jakubowe imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.