Miejska Biblioteka Publiczna

w Nowym Targu

Godziny pracy

Wypożyczalnia dla dorosłych ul. Kolejowa 23 (budynek PZU - III piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: 9.00 - 13.00

Filia nr 1 Al. Kopernika 12 (I piętro)
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: 9.00 - 13.00

Czytelnia ul. Kolejowa 23 (budynek PZU - II piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: nieczynne

Czytelnia internetowa ul. Kolejowa 23 (budynek PZU - II piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: nieczynne

Filia nr 2, Osiedle Niwa 9
poniedziałek - piątek: 13.00 - 17.00

 

Konkurs Małe Granty, wielkie szanse! Nawet 10 000 zł na działania z młodzieżą!

Od kilku dni trwa nabór wniosków do konkursu Małe Granty, który jest realizowany w ramach Programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzonego przez Fundację Civis Polonus. Wnioski można składać do 25 MAJA 2022 ROKU, DO GODZINY 12.00.

O granty mogą ubiegać się organizacje ZE WSI I MIAST DO 20 TYSIĘCY MIESZKAŃCÓW:

- POWIATOWE, MIEJSKIE I GMINNE BIBLIOTEKI PUBLICZNE;
- powiatowe, miejskie i gminne domy kultury;
- organizacje pozarządowe, zarejestrowane (w formie stowarzyszeń lub fundacji) w KRS lub w ewidencji prowadzonej przez starostów;
- Ochotnicze Straże Pożarne,
- Koła Gospodyń Wiejskich wpisane do rejestru Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub KRS bądź ewidencji
prowadzonej przez starostów.

Wymienione instytucje i organizacje mogą ubiegać się o DOTACJE DO 10000 ZŁ na projekty trwające do 6 miesięcy. Działania realizowane w ramach projektu powinny wspierać rozwój u młodych ludzi (13-19 lat) z małych miejscowości, rozwijać ich umiejętności społeczne przydatne zarówno w ich obecnym, jak i dorosłym życiu.

Więcej informacji na pod adresem https://s.rownacszanse.pl/malegranty

 


Konkurs „GeoWycieczka. Odkryj na nowo swoją Małą Ojczyznę”

Jesteś uczniem szkoły podstawowej, liceum lub technikum i masz ochotę na nowe wyzwanie? Weź udziału w konkursie! Biuro Programu „Niepodległa” i zespół projektu „Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym. Perspektywa 2022” zapraszają do rozejrzenia się po najbliższej okolicy. Wystarczy stworzyć projekt wycieczki w sąsiedztwie swojej szkoły lub w rodzinnej miejscowości, by móc wygrać czytnik e-booków. Zapraszamy do udziału w konkursie „GeoWycieczka. Odkryj na nowo swoją Małą Ojczyznę”!

ODKRYJ NA NOWO SWOJĄ MAŁĄ OJCZYZNĘ

Otacza nas bardzo dużo nazw. Imiona patronów ulic, pomniki lokalnych bohaterów, tablice pamiątkowe – często nie dostrzegamy ich wyjątkowości. Konkurs „GeoWycieczka. Odkryj na nowo swoją Małą Ojczyznę” zaprasza do przyjrzenia się śladom pamięci w przestrzeniach miast. Wystarczy zaplanować wycieczkę, która potrwa tyle, co jedna lekcja szkolna. Uważnie rozglądając się po okolicy trzeba zebrać otaczające nazwy ulic, pomniki, tablice pamiątkowe, czy nawet przydrożne głazy! Zbierz informacje, idź na wycieczkę, zrób plakat – i gotowe! Powstałą pracę konkursową trzeba wysłać w formacie cyfrowym do 30 września 2022 roku.

 

CO TRZEBA ZROBIĆ W KONKURSIE „GEOWYCIECZKA”?

Prace mogą być wykonywane samodzielnie lub w dwuosobowych zespołach. Nad każdym zgłaszanym projektem musi czuwać nauczyciel lub opiekun merytoryczny. Co trzeba zrobić, by wziąć udział w konkursie?

  1. Zaplanuj wycieczkę po najbliższej okolicy swojej szkoły lub w siedzibie gminy czy powiatu. Ma ona trwać 45 minut i skupiać się na elementach przestrzeni publicznej w szczególności związanych z nazwami ulic, pomnikami, dziełami architektury, elementami układu urbanistycznego itd. Nie zapomnij wybrać tematu. Projekt wycieczki musi być oryginalny, wykonany specjalnie na konkurs.
  2. Przygotuj mapę z trasą wycieczki (użyj do tego np. Google Maps/Google Earth Pro lub OpenStreetMap). Obiekty, które chcesz zobaczyć krótko opisz.
  3. Wyrusz w teren! Idąc zaplanowaną trasą wykonaj zdjęcia pomników, tabliczek, nazw ulic itp.
  4. Przygotuj poster – pracę konkursową. Powinna ona mieć format A1 lub A2 i być przygotowana w formacie .pdf lub .jpg. Na plakacie umieść tytuł, opis tematu, mapę z trasą, opisy odwiedzonych obiektów i zdjęcia. Nie zapomnij o wnioskach z wycieczki i książkach oraz adresach internetowych, skąd wziąłeś informacje! Pamiętaj też, by wszystkie użyte grafiki i zdjęcia miały wskazane pochodzenie – praca musi być oryginalna i nie może naruszać praw autorskich innych osób. Na koniec umieść na posterze imię i nazwisko autora, nazwę i adres szkoły (albo innej instytucji / koła), imię i nazwisko opiekuna merytorycznego, miejscowość i datę wykonania.
  5. Wyślij pracę na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule maila wpisując „ATLAS 2022 – KONKURS – MIEJSCOWOŚĆ – NAZWA SZKOŁY”. Nie zapomnij dołączyć skanu wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszenia!

Zgłoszenia są przyjmowane do 30 września 2022 roku. Następnie do pracy przystąpi komisja konkursowa, która ocenia prace. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 30 października 2022 roku. Dla zdobywców I, II oraz III miejsca przewidziane są nagrody: m.in. czytniki e-booków oraz pakiety książek.

Pobierz plakat i powieś go w szkole, by zachęcić innych do udziału:
PLAKAT KONKURSU „GEOWYCIECZKA. ODKRYJ NA NOWO SWOJĄ MAŁĄ OJCZYZNĘ”.

Więcej informacji na stronie: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/konkurs-geowycieczka-odkryj-na-nowo-swoja-mala-ojczyzne/

 

BIBLIOTEKA W MIEŚCIE, MIASTO W BIBLIOTECE

 

 

Pomoc Ukrainie - informacje zbiorcze

Poniżej zamieszczamy informacje i komunikaty dotyczące pomocy Ukrainie.

 

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com