Miejska Biblioteka Publiczna

w Nowym Targu

Godziny pracy

Wypożyczalnia dla dorosłych ul. Kolejowa 23 (budynek PZU - III piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: 9.00 - 13.00

Filia nr 1 Al. Kopernika 12 (I piętro)
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: 9.00 - 13.00

Czytelnia ul. Kolejowa 23 (budynek PZU - II piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: nieczynne

Czytelnia internetowa ul. Kolejowa 23 (budynek PZU - II piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: nieczynne

Filia nr 2, Osiedle Niwa 9
poniedziałek - piątek: 13.00 - 17.00

 Pragniemy poinformować Czytelników o uruchomieniu, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu, dodatkowej usługi dla użytkowników korzystających z zasobów naszego  katalogu on-line, który został zintegrowany z internetową biblioteką Wolne Lektury (wolnelektury.pl).

Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę przez cały rok, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach obecnie znajduje się ponad trzy tysiące utworów (liczba ta stale rośnie), w tym wiele dzieł klasycznych i lektur szkolnych. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach - HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2.

W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Wolne Lektury są również dostosowane do używania na urządzeniach mobilnych. Już teraz zgodnie z prawem można je swobodnie pobrać na dowolne urządzenie (PC, tablet, smartfon, odtwarzacz mp3) oraz bez żadnych ograniczeń czytać, słuchać a nawet udostępniać innym i cytować. Pobieranie plików jest całkowicie darmowe, dostępne przez 24 godziny na dobę dla wszystkich użytkowników naszego katalogu on-line.

Wolne Lektury to projekt fundacji Nowoczesna Polska realizowany pro publico bono, we współpracy z Biblioteką Narodową, Biblioteką Śląską oraz Biblioteką Elbląską pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Większość utworów w bibliotece nie jest objęta majątkowym prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej, co oznacza że można je swobodnie publikować i rozpowszechniać.

Jak pobrać w dogodnym formacie tekst wiersza, dramatu, powieści na swoje urządzenie mobilne?

1. Na stronie MBP w Nowym Targu klikamy na:

 

2. W pole tytuł wpisujemy tytuł interesującej nas lektury (np. Ludzie bezdomni) i klikamy na znajdujący się niżej przycisk Szukaj.

 

3. Wyświetli się nam lista pozycji dostępnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu.

 

4. Klikamy na zielony przycisk Pobierz zamieszczony tuż pod okładką utworu. W oknie pojawią się formaty, w których możemy pobrać tekst. Wybór formatu uzależniony jest od rodzaju nośnika, na który chcemy wybrany utwór zapisać.

 

Część tekstów literackich dostępna jest również w formie audiobooka np. Pan Tadeusz (ikonka nutek).

 

5. Informacje o tym czy dany utwór można pobrać lub odsłuchać otrzymujemy po najechaniu kursorem myszki na daną ikonkę.

 

6. Możemy także w polu seria wpisać frazę Wolne Lektury, wówczas wyświetli nam się lista wszystkich dostępnych tekstów z tej kolekcji.

BIBLIOTEKA W MIEŚCIE, MIASTO W BIBLIOTECE

 

 

Pomoc Ukrainie - informacje zbiorcze

Poniżej zamieszczamy informacje i komunikaty dotyczące pomocy Ukrainie.

 

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com