Miejska Biblioteka Publiczna

w Nowym Targu

       

Godziny pracy

Wypożyczalnia dla dorosłych ul. Kolejowa 23 (budynek PZU - III piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: nieczynne

Filia nr 1 Al. Kopernika 12 (I piętro)
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: nieczynne

Czytelnia ul. Kolejowa 23 (budynek PZU - II piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: nieczynne

Czytelnia internetowa ul. Kolejowa 23 (budynek PZU - II piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: nieczynne

Filia nr 2, Osiedle Niwa 9
poniedziałek - piątek: 13.00 - 17.00

Almanach nowotarski nr 8

 

 

 

 

Styczeń

* Nowotarżanie, głównie ludzie młodzi, powitali Nowy Rok na Rynku. Niezwykle mroźna noc sylwestrowa spowodowała, że nie przybyło ich zbyt wielu
na wspólną zabawę i pokaz fajerwerków. Szampan prawie zamarzał w butelkach, ale noworoczne życzenia i atmosfera były gorące.
* 3 stycznia odbyło się tradycyjne Spotkanie Noworoczne. Na zaproszenie burmistrza Nowego Targu Marka Fryźlewicza przybyli do karczmy „Góralsko Strawa” parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele władz wojewódzkich, gospodarze sąsiednich miast i gmin, duchowni, przedstawiciele środowisk medycznych, artystycznych, palestry, bankowości, policji, straży, biznesu, szefowie różnych instytucji miejskich, związków i stowarzyszeń. Spotkanie było okazją nie tylko do składania noworocznych życzeń i zabawy, ale także jak to bywa w okresie noworocznym, sprzyjało refleksji i podsumowaniu minionego roku. W okolicznościowym przemówieniu burmistrz Marek Fryźlewicz przypomniał ważniejsze ubiegłoroczne wydarzenia i sukcesy, podkreślił dobrą współpracę pomiędzy władzami miasta a samorządowcami wyższych szczebli, urzędem wojewódzkim, miejscowymi instytucjami państwowymi oraz nowotarskimi politykami. Także dla marszałka Janusza Sepioła spotkanie było okazją do wygłoszenia politycznych refleksji. Noworoczny toast wzniósł przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Sięka , najlepsze życzenia w podhalańskiej gwarze złożyli „Śwarni” i najlepsi kolędnicy Podhala, a potem towarzystwo bawiło się przy muzyce zespołu „Colt”.
* Tego samego dnia w Galerii MBWA „Jatki” odbył się wernisaż wystawy prac artystów plastyków z Olkusza, z których każdy stanowi odrębną indywidualność. Była to rewizyta, rok temu nowotarscy artyści gościli w Olkuszu prezentując tam swoje prace artystyczne.
* Od początku roku 2003 nie działa już w Nowym Targu oddział Urzędu Statystycznego. Jego zadania przejęły rozwijające się oddziały w Zakopanem i w Limanowej.
* 5 stycznia w sali widowiskowej MOK dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 wraz z chórem Gimnazjum Nr 1 i zespołem „Mali Hyrni” wystawili tradycyjne Jasełka. Przedstawienie przygotowała katechetka „jedynki” siostra Iluminata.
* 6 stycznia tradycyjnie w święto Trzech Króli członkowie Związku Podhalan i ich goście dzielili się opłatkiem. W tym roku opłatki którymi łamali się Podhalanie poświęcił przybyły z Watykanu ks. dr Władysław Zarębczan. Po mszy św. w kościele św. Katarzyny uczestnicy przeszli do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie wierszowane życzenia gwarą dla wszystkich razem i każdego z osobna składał Józef Różański, przygrywała muzyka „Małych Śwarnych”, a młodzież ze Studia Teatralnego zaprezentowała spektakl „Wigilia”. Na góralski opłatek przybyły władze powiatowe i miejskie, dostojni goście m.in. rektor PPWSZ prof. Stanisław Hodorowicz, senator Franciszek Bachleda oraz członkowie nowotarskiego oddziału Związku z szefową Marią Staszel. Składanie życzeń i kolędowanie przy suto zastawionych świątecznymi smakołykami stołach przeciągnęło się do późna.
* 7 stycznia w Izbie Regionalnej im. ks. prof. J. Tischnera w MOK obchodziły złote i brylantowe gody pary małżeńskie z Nowego Targu. Jubilaci otrzymali z rąk burmistrza Marka Fryźlewicza medale za długoletnie pożycie małżeńskie wraz z najlepszymi życzeniami. Serdeczne życzenia złożył też dostojnym jubilatom ks. proboszcz Kazimierz Mynarski. Nie zabrakło kwiatów i szampana, a miłą niespodziankę w regionalnej izbie sprawili gościom „Mali Śwarni” inscenizacją góralskiego wesela. Dla państwa Marii i Franciszka Klocków były to brylantowe gody – czyli 60-lecie pożycia małżeńskiego. Złote gody – 50-lecie zawarcia związku małżeńskiego świętowały następujące pary:
o Janina i Stanisław Babczakiewicz
o Władysława i Bronisław Bańka
o Teresa i Marian Cebulewicz
o Marianna i Tadeusz Chowaniec
o Franciszka i Jan Domin
o Krystyna i Marian Gruchacz
o Aniela i Józef Grzybek
o Maria i Jakub Hajnos
o Stanisława i Jan Jędrol
o Wiktoria Kalata i Jan Kalata
o Maria i Andrzej Koprowski
o Maria i Kazimierz Lipkowski
o Maria i Kazimierz Litwin
o Krystyna i Leopold Miksa
o Jadwiga i Stanisław Ptaś
o Maria i Władysław Parda
o Anna i Józef Pawlik
o Weronika i Daniel Pękala
o Zdzisława i Jan Pępiak
o Helena i Marian Pyrek
o Jadwiga i Mieczysław Sięka
o Janina i Antoni Szwarkowski
o Helena i Stanisław Tomczyk
o Felicja i Stanisław Zubek
o Maria i Władysław Żarnecki
* 10 stycznia w Miejskiej Galerii Sztuki im. W. hr. Zamoyskiego w Zakopanem odbył się uroczysty wernisaż wystawy prac nowotarskiej artystki i jednocześnie szefowej Galerii MBWA „Jatki” – Anny Dziubas, absolwentki krakowskiej ASP. Na retrospektywnej wystawie autorka pokazała barwne obrazy namalowane po ukończeniu studiów, prace które powstały w trakcie szukania formy oraz późniejsze pełne wyrazu pejzaże i kolaże, które wzięły się z fascynacji przyrodą. Warto nadmienić, że Anna Dziubas dzieli się swoim doświadczeniem artystycznym z dziećmi w Młodzieżowym Domu Kultury, gdzie prowadzi zajęcia z malarstwa.
* W tym samym dniu, w nowotarskim szpitalu odbyło się spotkanie dyrektorów szpitali powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego z władzami samorządowymi. Omawiano głównie problemy finansowania służby zdrowia.
* Również tego dnia, w sali kominkowej Miejskiego Ośrodka Kultury zebrała się grupa nowotarżan, która spędziła wieczór na wspólnym śpiewaniu kolęd.
* 11 stycznia w restauracji „Ruczaj” odbyło się noworoczne spotkanie ugrupowania „Sprawiedliwe Podhale”. Działacze i sympatycy PO i PiS wspólnie z posłem Janem Marią Rokitą i marszałkiem Januszem Sepiołem świętowali sukcesy odniesione w ostatnich wyborach samorządowych. Rozmawiano także o ważniejszych inwestycjach wojewódzkich, zwłaszcza tych dotyczących naszego miasta i Podhala.
* Również w tym dniu, w remizie na Kowańcu odbyło się doroczne walne zgromadzenie członków Ochotniczej Straży Pożarnej.
* 12 stycznia po raz 11 w całej Polsce zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i także tym razem do akcji włączyło się Podhale. W Nowym Targu, gdzie szefem miejskiego sztabu WOŚP był naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Krzysztof Wojtaszek przygotowano najwięcej atrakcji, a mieszkańcy naszego miasta po raz kolejny okazali się ludźmi bardzo hojnymi. Kilkunastostopniowy mróz nikogo nie odstraszył i już przed godz. 11.00 na nowotarskim Rynku zebrało się mnóstwo zainteresowanych orkiestrowymi atrakcjami jak: pokazy strażaków, ratowników GOPR, czy przejażdżka dookoła Rynku z kierowcą rajdowym Robertem Sługockim. W Miejskim Ośrodku Kultury zaprezentowano bogaty i urozmaicony program artystyczny z udziałem m.in. zespołu „Ciercheń”, „Hyrni”, „De Vills”, „De Press”, kabaretu „Truteń” i wielu innych, a „światełko do nieba” miało postać fajerwerków wystrzelonych z dachu budynku MOK. Przez cały dzień 70-osobowa grupa młodzieży zbierała do puszek pieniądze. Wolontariusze zebrali w naszym mieście 39 192,92 zł Tegoroczna zbiórka przeznaczona została na zakupy niezbędnego sprzętu dla oddziałów operacyjnych i intensywnej terapii noworodków w całej Polsce, także dla oddziału noworodków nowotarskiego szpitala.
* 16 stycznia w MOK odbyło się przedstawienie jasełkowe pt. „Dziękuję Ci Jezu”, które na VI Podhalańskim Przeglądzie Jasełek w Spytkowicach zdobyło 2 miejsce. Spektakl przygotowany, co warto podkreślić, w bardzo niekonwencjonalny sposób zdecydowanie różniący się od dotychczas granych jasełek, był dziełem nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej Nr 5.
* W tym samym dniu odbył się zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury i Związek Podhalan w ramach cyklu „Korespondencja Sztuk” wykład zatytułowany „Praca i sztuka w myśli Jana Pawła II”. Wygłosił go jezuita o. Krzysztof Mądel.
* W Nowym Targu z inicjatywy historyka Roberta Kowalskiego powstała Komisja Historii Wojskowości grupująca osoby zainteresowane badaniem miejsc bitewnych, umocnień wojskowych i wszelką działalnością militarną na terenie Podhala i całej Małopolski. Członkowie Komisji zainteresowani są przyłączeniem się do działalności Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
* W I Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych wystartowało 420 uczestników z 18 podhalańskich szkół średnich i gimnazjalnych. Warto odnotować, że najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie LO im. Seweryna Goszczyńskiego, którzy zdobyli 82 punkty na 88 możliwych. W finale spotkają się najlepsze drużyny z uczestniczących w Konkursie szkół.
* Rozpoczęły się przygotowania do Jubileuszu 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, który przypada w 2004 roku. Powstał już specjalny Komitet, który zajmie się przygotowaniem tej wielkiej nie tylko w skali szkoły, ale i miasta uroczystości. Przewodniczącym Komitetu został burmistrz Marek Fryźlewicz, absolwent szkoły. Powołano także sekcje, które zajmą się organizacją poszczególnych zagadnień jak i zespół redakcyjny odpowiedzialny za napisanie i wydanie książki poświęconej historii szkoły.
* 17 stycznia w nowotarskiej Galerii MBWA „Jatki” odbył się Koncert Karnawałowy, na który złożyły się występy: Orkiestry i Big-Bandu pod kierunkiem Marty Łapczyńskiej, Zespołu Kameralnego instrumentów dętych, blaszanych pod kierownictwem Józefa Pańszczyka i Wojciecha Inglota na instrumentach klawiszowych. Trafnie dobrany repertuar oraz kunszt instrumentalistów publiczność nagrodziła burzliwymi oklaskami.
* 18 stycznia w „Goprówce” na Długiej Polanie odbył się opłatek seniorów Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
* 19 stycznia w MOK wystąpiła Galicyjska Orkiestra Straussowska „Obligato”. Atrakcyjny program, który wypełniły słynne wiedeńskie walce, arie operetkowe, a także ciekawe układy taneczne bardzo podobał się publiczności licznie zgromadzonej na koncercie.
* Również 19 stycznia Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Ojca Świętego Jana Pawła II wraz ze strażakami zorganizowała w remizie, zgodnie z tradycją, Dzień Babci i Dziadka. Impreza zgromadziła mnóstwo uczestników, zwłaszcza seniorów, którzy licznie przybyli na swoje święto.
* 20 stycznia w Galeria MBWA „Jatki” zorganizowano wieczór muzyczny, w czasie którego zaprezentowali się młodzi adepci gitary pod kierownictwem Marka Brynkusa.
* Także 20 stycznia Polskie Radio „Bis” cały przedpołudniowy program poświęciło sprawom historii i teraźniejszości naszego miasta.
* 21 stycznia w sali widowiskowej MOK odbył się doroczny koncert uczniów nowotarskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina. Na początku w kolędowym repertuarze wystąpiły chóry: dziecięcy i młodzieżowy, a następnie koncertowali młodzi muzycy prezentując swe umiejętności instrumentalne. Nad całością czuwali dyrektorzy Stanisław Rakoczy i Janina Glińska.
* 22 stycznia wykładowcy i studenci Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej spotkali się w rabczańskiej siedzibie szkoły na „Opłatku”. Podczas spotkania prof. Janusz Hałuszka wykładowca PPWSZ otrzymał z rąk rektora prof. Stanisława Hodorowicza Medal Komisji Edukacji Narodowej. Wiadomo już, że o przyjęciu na I rok studiów w PPWSZ decydować będzie konkurs świadectw i rozmowa kwalifikacyjna. Uczelnia zamierza przyjąć ok. 230 studentów na kierunki dzienne i 160 na zaoczne.
* W tym też dniu Podhalańska Wspólnota Samorządowa – stowarzyszenie mające większość w Radzie Miasta - miało swoje spotkanie opłatkowe, które rozpoczęło się mszą św. w kościele Matki Boskiej Anielskiej na Kowańcu, a potem kontynuowane było w Sanatorium Rehabilitacyjnym na Oleksówkach.
* 23 stycznia w salach reprezentacyjnych nowotarskiego Ratusza odbyła się uroczysta promocja książki „ Burmistrzowie Nowego Targu. Galeria portretów historycznych” autorstwa Barbary Słuszkiewicz. Autorka – jednocześnie dyrektor Archiwum Państwowego w Nowym Targu, pracowała nad nią przez 3 lata. Zawarła w niej 30 biografii ludzi, którzy kształtowali oblicze naszego miasta przez 135 lat - jak twierdzi - w tle portretów burmistrzów dostrzec można portret Nowego Targu. Na spotkanie licznie przybyli nowotarżanie zainteresowani historią swego miasta oraz niektórzy główni bohaterowie książki: Józef Różański, Władysław Gawlas, Józef Rams, Marek Fryźlewicz, a także rodziny głównych bohaterów. Książka ukazała się w krakowskiej oficynie wydawniczej Akade staraniem samorządu nowotarskiego przy udziale dwóch firm sponsorujących. Zdążyła już trafić do środowisk polonijnych w USA, Izraelu i Wielkiej Brytanii. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze -autorka publikacji Barbara Słuszkiewicz dostała wiele kwiatów, mnóstwo gratulacji i najlepszych życzeń od wdzięcznych czytelników, którym chętnie podpisywała książki. Promocję uświetniły występy wokalno-instrumentalne, o które zadbała nowotarska Szkoła Muzyczna.
* 24 stycznia w Galerii MBWA „Jatki” odbył się wernisaż wystawy prac malarskich Arety Ochwat absolwentki krakowskiej ASP, która wydział malarstwa ukończyła z wyróżnieniem. Krakowska artystka choć młoda, może już poszczycić się sporym dorobkiem artystycznym i wystawienniczym.
* W tym samym dniu otwarty został nowotarski Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który mieści się w budynku internatu im. Kostki Napierskiego Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Bolesława Wstydliwego. Schronienie znajdą w nim ofiary przemocy w rodzinie. Można tam będzie uzyskać pomoc psychologiczną, pedagogiczną, prawną, a także lekarską. Obsługa będzie całodobowa i co warto podkreślić oparta na pracy wolontariuszy. Ośrodek ma być azylem dla ofiar przemocy w rodzinie z całego powiatu. Poświęcony został przez ks. kanonika Kazimierza Mynarskiego.
* Również 24 stycznia w Muzeum Podhalańskim PTTK Młodzieżowy Dom Kultury przeprowadził II edycję Konkursu Wiedzy o Nowym Targu zorganizowanego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W Konkursie uczestniczyło 20 osób. Wśród uczniów szkół podstawowych najlepsza była Magda Niegłos ze Szkoły Podstawowej Nr 6 , a wśród gimnazjalistów Dominika Guzik.
* Także tego dnia niepełnosprawni podopieczni „Chatki” wystawili „Jasełka”. Było to wzruszające widowisko tak dla widzów jak i wykonawców.
* 25 stycznia w Galerii MBWA „Jatki” miał miejsce kolejny koncert z cyklu „Galeria Gitary”. Gościem był Adam Zalas / gitara klasyczna/ – absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej, laureat kilku konkursów krajowych i zagranicznych.
* W tym też dniu w sali widowiskowej MOK odbył się „Wieczór kolęd, pastorałek, poezji” z udziałem Wandy Szado-Kudasikowej, Anny Chowaniec-Rybki z zespołem, Muzyki Sebastiana Karpiela-Bułecki.
* Następnego dnia, 26 stycznia także można było posłuchać kolęd, tym razem w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. W Koncercie wzięły udział chóry podhalańskie: „Echo Gorczańskie” z Nowego Targu, „Watra” i „Kantylena” z Raby Wyżnej i „Wierchy” z Zakopanego oraz orkiestra parafialna. W sumie wystąpiło około 300 osób
* 26 stycznia – zespoły Triolki, Małe Triolki Tonika i Akolada wystąpiły podczas koncertu kolęd w Kościele św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdrój.
* Natomiast w Auli Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce w dniu 26 stycznia odbyło się „Orawski Kolędowanie”, na które zaprosili: Wójt Gminy Jabłonka, OCKiS w Jabłonce, Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej oraz Babiogórski Park Narodowy w Zawoi.
* 28 stycznia obradowali nowotarscy radni. Ważnym punktem porządku obrad było uchwalenie budżetu na rok 2003. Miasto zaplanowało wydatki na kwotę 41 993 768 zł, a przychody w wysokości 40 870 832 zł. Deficyt w kwocie 1 122 936 zł ma być pokryty z zaciągniętych pożyczek i przychodów z tytułu innych rozliczeń krajowych. Warto odnotować, że około 21% środków zamierza się przeznaczyć na inwestycje.
* W trosce o wypoczynek dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych władze miejskie, instytucje oświatowe i kulturalne przygotowały mnóstwo atrakcyjnych propozycji. Z inicjatywy władz miasta zorganizowano zimowiska dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i najuboższych. Zimowe półkolonie zorganizowały szkoły podstawowe Nr 2, 6, 11. Łącznie wzięło w nich udział 160 dzieci. Każda ze szkół przygotowała atrakcyjny program obejmujący zajęcia profilaktyczne, sportowo-rekreacyjne, wycieczki krajoznawcze, konkursy zabawy, dyskoteki. Lodowisko zaplanowało udostępnianie ślizgawki przez całe ferie w godzinach 11,oo-12,oo, nowotarskie władze poczyniły starania o utrzymanie narciarskich tras biegowych wokół lotniska, instytucje kulturalno-wychowawcze zaplanowały ciekawe imprezy, a Informatyczne Centrum Edukacyjne znajdujące się w Powiatowym Urzędzie Pracy w porozumieniu ze szkołami przygotowało program „Internet dla dzieci” umiejętnie łącząc zabawę z edukacją.
* Nowotarska Delegatura Kuratorium Oświaty zorganizowała spotkanie kuratora wojewódzkiego Krystyny Lęcznarowicz z wójtami i przedstawicielami wydziałów oświaty powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego. W czasie spotkania, które odbyło się w sali obrad Urzędu Miejskiego w Nowym Targu, samorządowcy mogli przedstawić problemy związane z oświatą i postulaty środowiska nauczycielskiego.
* W Gwiazdkowym Turnieju Karate dla Dzieci, rozegranym w Nowym Sączu czołowe miejsca zdobyli zawodnicy z nowotarskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Karate Yokozuna, którym opiekuje się mistrzyni w tej dziedzinie Ewa Pawlikowska. Sukcesy młodych karateków są tym cenniejsze, że poziom zawodów był wysoki i wyrównany, uczestniczyło w nich 60 zawodników z różnych klubów , również ze Słowacji.

* 30 stycznia w siedzibie Komendy Rejonowej Policji miało miejsce bardzo przykre zajście. 37–letni nowotarżanin został dotkliwie pobity przez funkcjonariuszy. Z-ca Komendanta i oficer dyżurny podali się do dymisji i odeszli na emerytury, natomiast dwoma funkcjonariuszami zajęła się Prokuratura Rejonowa.

Ankieta

Ankieta "Kompetencje cyfrowe w mojej gminie"

BIBLIOTEKA W MIEŚCIE, MIASTO W BIBLIOTECE

 

 

Pomoc Ukrainie - informacje zbiorcze

Poniżej zamieszczamy informacje i komunikaty dotyczące pomocy Ukrainie.

 

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com