Miejska Biblioteka Publiczna

w Nowym Targu

       

Godziny pracy

Wypożyczalnia dla dorosłych ul. Kolejowa 23 (budynek PZU - III piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: 9.00 - 13.00

Filia nr 1 Al. Kopernika 12 (I piętro)
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: 9.00 - 13.00

Czytelnia ul. Kolejowa 23 (budynek PZU - II piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: nieczynne

Czytelnia internetowa ul. Kolejowa 23 (budynek PZU - II piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: nieczynne

Filia nr 2, Osiedle Niwa 9
poniedziałek - piątek: 13.00 - 17.00

Tutaj publikujemy wszystkie informacje dotyczące pomocy Ukrainie. Wiadomości są uszeregowane od najnowszych do najstarszych.


DARMOWE AUDIOBOOKI OD LEGIMI

Portal Legimi na Święta przygotował dla Państwa i naszych „nowych” przyjaciół zza wschodniej granicy niespodziankę - 9 darmowych audiobooków dla dzieci polskich autorek - Magdaleny Grucy, Dominiki Gałki i Anny Jurczyńskiej. Zadaniem tych książeczek jest oswajanie stresujących sytuacji i emocji towarzyszących na co dzień najmłodszym imigrantom, takich jak pierwszy dzień w przedszkolu, złość, strach czy odwaga… Mamy nadzieję, że dzięki nim uśmiech choć na chwilę zagości na dziecięcych buziach.

Co bardzo istotne – jest to projekt, który powstał dzięki zaangażowaniu uchodźczyń - książki przeczytane zostały przez Ukrainki, które uciekły z obszarów objętych wojną (Mariupol, Kijów, Lwów, Melitopol) i tymczasowo mieszkają w Rzeszowie lub jego okolicach. Wśród nich są nauczycielki, tłumaczki i działaczki kulturalne, dziennikarki radiowe, przedstawicielki biur promocji miasta.
Nagrania realizowane zostały we współpracy z rzeszowską instytucją kultury (Estrada Rzeszowska). Licencji na wykorzystanie tekstów udzieliło Wydawnictwo Fenek, któremu bardzo dziękujemy.

Książki można odsłuchać bezpłatnie zakładając konto i pobierając darmową aplikację Legimi ze sklepów AppStore i Google Play oraz w ramach abonamentu bibliotecznego. Uwaga! Ponieważ są to książki darmowe, dodać na półkę użytkownika można je wyłącznie poprzez stronę www.legimi.pl, po zalogowaniu na konto.

Link do kolekcji:
https://www.legimi.pl/ebooki/dla-najmlodszych-z-ukrainy,c3327/dla-dzieci-i-mlodziezy,g221

 


 

BIBLIOTEKA DLA UKRAINY

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu zaprasza do skorzystania z przygotowanej oferty kulturalnej oraz materiałów informacyjnych przeznaczonych dla wszystkich zainteresowanych pomocą obywatelom Ukrainy. Materiały są w języku polskim i ukraińskim.

Zachęcamy do odwiedzenia naszej biblioteki.

Wszystkie szczegóły w poniższym prospekcie.

 

Przydatne linki:

https://bibliotekidlaukrainy.org.pl/   informacje dotyczące spraw codziennych, urzędowych i życiowych, związanych z pobytem w Polsce, pracą, nauką, komunikacją, funkcjonowaniem banków czy opieką zdrowotną oraz strony z przydatnymi zasobami online, w tym książkami w języku ukraińskim i materiałami do nauki języka polskiego, wzory dokumentów do pobrania.

https://kazky.org.ua/

https://www.ukrlib.com.ua/

https://www.rdc.pl/informacje/ukrainskie-bajki-w-rdc-czytaja-ukrainscy-artysci/

https://kazkowyjswit.pl/

https://media.empik.com/content/pons/rozmowki_ukrainsko-polskie_pons_ebook.pdf

https://osvitoria.media/opinions/knyzhka-zaspokoyuye-shho-pochytaty-dytyni-poky-tryvaye-vijna/

https://www.barabooka.com.ua/yak-dopomagati-dityam-u-zamknenomu-prostori/

https://lustrobiblioteki.pl/solidarnizukraina/ksiazki-w-jezyku-ukrainskim/

 

 

 


BIBLIOTEKI DLA UKRAINY – STRONA Z ZASOBAMI WIEDZY DLA BIBLIOTEK

Biblioteki dla Ukrainy to inicjatywa Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Naszym celem jest wspieranie bibliotek, które pomagają osobom przybyłym do Polski po inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę stać się częścią lokalnych społeczności. Gromadzimy wiedzę, dzięki której biblioteki mogą sprawniej prowadzić działania informacyjne, edukacyjne i kulturalne skierowane do osób potrzebujących i osób je wspierających, a także działania integrujące lokalne społeczności.

Zapraszamy do odwiedzania witryny pod adresem: https://frsi.org.pl/biblioteki-dla-ukrainy-strona-z-zasobami-wiedzy-dla-bibliotek/

 


PRZYDATNE INFORMACJE NA TEMAT POMOCY DLA UKRAINY

 

Wiele przydatnych informacji na temat pomocy dla Ukrainy publikuje Starostwo Powiatowe w Nowym Targu. Informacje można uzyskać bezpośrednio pod linkiem:

https://www.nowotarski.pl/pomoc-ukrainie

 

 


INFORMACJA DLA OSÓB PRZYJMUJĄCYCH UCHODŹCÓW Z UKRAINY NA TERENIE MIASTA NOWY TARG

 

W związku z aktualną sytuacją na terytorium Ukrainy i napływem dużej ilości uchodźców, którzy lokowani są na terenie całego Kraju także przez osoby prywatne udzielające im schronienia, prosimy aby każdorazowo zgłaszać do Urzędu Miasta Nowy Targ fakt przyjęcia uchodźców do swojego domu. Informacje te będą wykorzystywane przez służby Straży Granicznej w celu zapewniania bezpieczeństwa zarówno obywateli Ukrainy jak i naszych mieszkańców.

Informację taką można zgłaszać bezpośrednio w Punkcie Informacyjnym dla obywateli Ukrainy – Urząd Miasta Nowy Targ, ul. Krzywa 1 (wejście od ulicy Krzywej):

poniedziałek-piątek od godz. 8.00 do godz. 18.00,

sobota-niedziela od godz. 11.00 do godz. 14.00,

Formularze dostępne są pod adresem: https://www.nowytarg.pl/news.php?cod=11891

 

 


PLATFORMA Z POMOCĄ DLA UKRAINYw związku z rosyjską agresją na Ukrainę do naszego kraju uciekają setki tysięcy uchodźców szukających schronienia, a miliony Polaków niosą pomoc sąsiadom zza wschodniej granicy. Aby skoordynować wszystkie akcje pomocowe powstała oficjalna platforma PomagamUkrainie.gov.pl

Platforma przygotowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów jest centralną, zweryfikowaną bazą danych o różnorodnych działaniach pomocowych. Działa w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim. Jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne mogą zgłaszać swoje działania pomocowe lub wesprzeć organizatorów już prowadzonych akcji. Uchodźcy mogą w tym miejscu znaleźć praktyczne informacje o dostępnym wsparciu.

Wszystkich chcących pomóc zapraszamy do kliknięcia w poniższy link:
https://pomagamukrainie.gov.pl/

 

 

 


POMOC UKRAINIE - INFORMACJE DLA MIESZKAŃCÓW NOWEGO TARGU

Przedstawiamy podstawowe informacje, dla osób które chcą pomóc uchodźcom z Ukrainy oraz potrzebującym na Ukrainie.

SPECJALNA INFOLINIA WOJEWODY MAŁOPOLSKIEGO dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce 122102002 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ZGŁOSZENIA W SPRAWIE BAZY NOCLEGOWEJ DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JEŚLI MASZ: AUTOBUS, BUS, SAMOCHÓD CIĘŻAROWY i chcesz zgłosić swój wolontariat do pomocy przy transporcie darów z Małopolski lub nieodpłatnie przewieźć uchodźców z granicy z Ukrainą, napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej szczegółowych informacji w tym temacie można uzyskać klikając w poniższy link:

https://www.nowytarg.pl/news.php?cod=11880

 

 

Polecamy

Polecamy wybrane książki które warto przeczytać oraz te, po które chętnie sięgają nasi czytelnicy. W zestawieniu znalazły się publikacje dla każdego, różnego rodzaju. Od historii po kryminał, aż po zestawienie dla dzieci i młodzieży. Szczegóły w kwestii dostępności znajdują się w naszym katalogu on-line po wyszukaniu.

 

   

    

    

    

 

Polecamy książki regionalne

Polecamy nasze ciekawe księgozbiory regionalne znajdujące się w Czytelni oraz Wypożyczalni dla Dorosłych. Publikacje opisują Nowy Targ oraz Podhale. Poniżej polecamy kilka wybranych książek.

   

   

    

    

    

Szukaj

SOWA MOBI

Katalog naszej biblioteki na smartfonie lub tablecie jest już dostępny dla czytelników dzięki aplikacji „Sowa MOBI”. Informację na stronie  https://mobi.sowa.pl/ . Zachęcamy do korzystania.

BIBLIOTEKA W MIEŚCIE, MIASTO W BIBLIOTECE

 

 

Ankieta

Ankieta "Kompetencje cyfrowe w mojej gminie"

 

Pomoc Ukrainie - informacje zbiorcze

Poniżej zamieszczamy informacje i komunikaty dotyczące pomocy Ukrainie.

 

Mapa monitoringu jakości powietrza

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu
ul. Kolejowa 23 (budynku PZU)
34-400 Nowy Targ

tel. 18 264 63 72

Dyrektor - wewnętrzny: 24

Czytelnia - wewnętrzny: 23

Wypożyczalnia dla dorosłych - wewnętrzny: 22

Dział Gromadzenia, Opracowania i Kontroli Zbiorów - wewnętrzny: 21

e-mail:

dyrektor@mbp.nowytarg.pl

mbp@mbp.nowytarg.pl

wypozyczalnia@mbp.nowytarg.pl

czytelnia@mbp.nowytarg.pl

 

Filia nr 1 Al. Kopernika 12 (I piętro)

tel.:  18 266 28 41

e-mail:

filia1@mbp.nowytarg.pl

 

Filia nr 2:  Os. Niwa 9

Polecamy

 

Najnowszy 26 już numer Almanachu Nowotarskiego to ponad 400 stron opisujących Nowy Targ oraz ludzi i wydarzenia związane z Sercem Podhala i jego historią.

Rocznik, który podczas każdej premiery wzbudza wielkie zainteresowanie, w którym łączą się glosy starszego i młodszego pokolenia kierując naszą uwagę na odkrywanie miasta, wydawałoby się zupełnie zwyczajnego.

Kalejdoskop postaci, miejsc, wydarzeń historycznych związanych z Nowym Targiem – tak w skrócie można określić to co oferuje nam tegoroczny Almanach.  Niesamowita nić historii, która łączy przeszłość z przyszłością, pozwalając nam po raz kolejny zobaczyć nasze miasto w nowej odsłonie.

 

 

Polecamy

Olga Tokarczuk - Księgi Jakubowe

Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci – Księgi Jakubowe imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.

 

 

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com