Zastanawialiście się kiedyś, gdzie podziewają się zgubione skarpetki? W jaki sposób znikają z pralki lub kosza na brudne ubrania i co się z nimi później dzieje? Bohaterki książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” - Mała Be z mamą próbują rozwikłać tę zagadkę. Okazuje się, że skarpetki potrafią prowadzić całkiem bujne i awanturnicze życie. Uczestnicy wtorkowego spotkania zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu mogli się sami o tym przekonać. Naszym gościem była Justyna Bednarek- autorka książek dla dzieci, romanistka, dziennikarka. Dzieci biorące udział w spotkaniu miały okazję wysłuchać paru opowiadań, a także wziąć udział w warsztatach tworzenia własnych skarpetek. Justyna Bednarek zdradziła także zebranym o czym będzie piąta część skarpetkowych historii nad którą teraz pracuje.
Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek zrealizowano w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki w Małopolsce w roku 2021” realizowanego przy wsparciu finansowym Instytutu Książki.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z nauczycielami, którym serdecznie dziękujemy za przybycie.
„Motylki z okładki i smoki bez wąsów” – kolorowe spotkanie. Barbara Gawryluk gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu
„Motylki z okładki i smoki bez wąsów” – kolorowe spotkanie. Barbara Gawryluk gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu.
Ilustracja to wstęp do opowieści, początek baśni, magiczna chwila. Literatura dziecięca nie istnieje bez ilustratorów. To oni tworzą postacie, które stają się dla pokoleń kultowe, to oni często odpowiadają za nasze wyobrażenia związane z lekturą. Są jak przewodnicy, którzy pokazują to czego my się domyślamy. Szkoła Polskiej Ilustracji, artyści, którzy tworzyli w latach 60, 70 i 80. Co dzisiaj o nich wiemy, czy pamiętamy o Plastusiu, Misiu Uszatku czy Ferdynandzie Wspaniałym? Bajki z dzieciństwa naszych dziadków i rodziców są często dla młodszych pokoleń tajemnicą i historią. A jednak kiedy tak się zdarzy, że taka książka wpadnie nam w ręce, to przeglądając ilustracje wpadamy w zachwyt. Dlaczego? Bo są one magiczne, bardzo nowoczesne i pomimo upływu czasu wzbudzają emocje. Kim byli autorzy tych ilustracji, jak radzili sobie kiedy w latach 90 nie chciano ich prac stawiając na komercję a nie na sztukę? Czy w polskiej ilustracji dziecięcej wszystko już było, i czy dzisiejsi ilustratorzy wracają do dzieł swoich mistrzów? Na te i inne pytania w czwartkowy wieczór odpowiadała na spotkaniu zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu – Barbara Gawryluk – pisarka, tłumaczka, autorka książki „Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów”.
Dla niektórych był to wieczór wspomnień z dzieciństwa i powrót do ulubionych bajek, dla innych spotkanie z niezwykłą i niedocenianą sztuką. I chociaż za oknami zrobiło się całkiem jesiennie to w środku było niezwykle kolorowo. Gość spotkania przedstawił publiczności największych polskich ilustratorów, historie ich życia, ciekawe anegdoty. Te przepiękne opowieści, bardzo ludzkie, pełne różnych emocji sprawiły że kolorowy świat motylków i smoków zagościł w naszym mieście. Całe spotkanie wzbogaciła niezwykła prezentacja multimedialna przygotowana przez autorkę.
Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym na spotkaniu gościom. Dziękujemy również Panu Burmistrzowi Grzegorzowi Watysze za przywitanie naszego gościa. Szczególne podziękowania składamy lokalnym mediom za promocję wydarzenia, a także Panom informatykom z Urzędu Miasta za pomoc w obsłudze technicznej.
Największe jednak podziękowania należą się autorce, bo zabrała nas w świat pełen magii, zaciekawiła i pozwoliła odkryć nowe historie, fascynujące i piękne. Mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy.
Spotkanie zrealizowano w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki w Małopolsce w roku 2021” realizowanego przy wsparciu finansowym Instytutu Książki.
źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu.
Relacja ze spotkania z Barbarą Gawryluk
16 września 2021 r. Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała w Urzędzie Miasta spotkanie z Barbarą Gawryluk -autorką książek dla dzieci, tłumaczką języka szwedzkiego i dziennikarką Radio Kraków.
Spotkanie rozpoczęło się powitaniem autorki przez pana Grzegorza Watychę, Burmistrza Miasta Nowy Targ.
Tematem spotkania była seria pt. „Pies na medal”. Wspaniałe, pełne ciepła książki o psach, które swoją pracą i miłością ratowały ludzkie życie i wiernie towarzyszyły człowiekowi w potrzebie. Barbara Gawryluk jest autorką wielu pozycji dla dzieci i młodzieży. Chwytające za serce, wzruszające historie napisane przez pisarkę, zainspirowane były prawdziwymi wydarzeniami. Podczas spotkania, autorka prezentowała zdjęcia z autentycznymi bohaterami swoich opowieści. Kilka piesków „na medal” zostało rozpoznanych przez uczniów, rozpoczynając tym samym żywą wymianę doświadczeń.
Podczas spotkania dzieci chętnie zadawały pytania autorce, również na temat pracy tłumaczki szwedzkiej serii Martin’a Widmark’a: „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" o dwójce młodych przyjaciół, rozwiązujących detektywistyczne zagadki. Po spotkaniu dzieci mogły otrzymać autograf.
W wydarzeniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z panem Wiesławem Kusiakiem i Ewą Król oraz Szkoły Podstawowej nr 5 z panią Marią Kursą, którym bardzo dziękujemy za liczne przybycie.
XVIII Tydzień Bibliotek
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu w ramach XVIII Tygodnia Bibliotek przygotowała dla swoich czytelników możliwość literackich podróży online. Już od 11 maja na stronie internetowej biblioteki www.mbp.nowytarg.pl dostępne będą nagrania dwóch spotkań, które poprowadzi Borys Tynka - autor książek, przewodnik po Odessie, Kijowie i Czarnobylu oraz pilot wycieczek.
PODRÓŻE LITERACKIE – to nasza propozycja dla dorosłych, natomiast SPACER PO ODESSIE – to niezwykła literacka przygoda, którą przygotowaliśmy dla naszych młodszych czytelników.
Zapraszamy.
"Podróże Literackie - Odessa"
"Spacer po Odessie" - dla dzieci i młodzieży