Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu gościła Karolinę Wilczyńską, autorkę nie tylko popularnych powieści dla dorosłych, ale również ciekawych utworów dla młodszych czytelników. Spotkanie odbyło się w Sali Obrad Urzędu Miasta, w którym brały udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2 z Nowego Targu oraz z Maruszyny Górnej. Miało ono charakter warsztatów, których uczestnicy wymyślały wspólnych bohaterów ich własnej powieści oraz jej główny wątek. Następnie każde z dzieci zaprojektowało okładkę swojej przyszłej książki. Podczas zajęć dzieci słuchały, w jaki sposób powstaje książka, jak przebiega proces jej druku i dystrybucji. Przede wszystkim jednak pisarka wyjaśniła, w jaki sposób autor czerpie inspirację do tworzenia własnej opowieści.
Po pełnym emocji spotkaniu z młodszymi czytelnikami autorka rozmawiała z grupą dorosłych wielbicieli jej twórczości. W trakcie dyskusji uczestnicy spotkania mogli nie tylko poznać inspiracje pisarki, ale również poznać jej niemały dorobek literacki, a także otrzymać osobistą dedykację na ulubionej książce. Rozmowy dotyczyły również problemów współczesnych relacji międzyludzkich, braku szczerej przyjaźni, które często są dla niej sugestią do napisania kolejnych powieści.
Spotkania autorskie są atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dorosłych czytelników. Są jedną z ważniejszych form popularyzacji literatury, służą promocji nie tylko książek i ich twórców, ale również biblioteki. Dają możliwość poznania ludzi pióra, uczą odbioru literatury i zachęcają do czytelnictwa.
Spotkania odbyły w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze, wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie.
Wydarzenie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W czwartek 7 kwietnia w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy al. Kopernika 12 odbyło się wiosenne spotkanie, którego gościem był Pan Krzysztof Przybyła - leśniczy z Nadleśnictwa Nowy Targ. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Nowego Targu.
Tematyka spotkania dotyczyła mieszkańców lasu. Dzieci wysłuchały ciekawych bajek: „Bielik” oraz „Bajki o Podszycie i Podlocie” autorstwa Anny Marii Ptak, a następnie udały się na wiosenny spacer do Rezerwatu „Bór na Czerwonem”, aby osobiście poszukać w lesie wiosny. Była to bardzo praktyczna lekcja, która uświadomiła jej uczestnikom konieczność ochrony lasów i jego mieszkańców. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w wiosennej wycieczce.
Bibliotekarze powiatu nowotarskiego z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu, pełniąca także funkcję biblioteki powiatowej, na zakończenie 2021 r. zorganizowała dla bibliotekarzy powiatu nowotarskiego wyjazd studyjny do jednej z bardziej interesujących placówek w Polsce. Spotkanie z pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu przebiegało w przyjemnej atmosferze. Nasi bibliotekarze mieli okazję poznać działalność odwiedzanej biblioteki. Dyrektor MBP w Opolu Elżbieta Kampa, podkreśliła, że współczesna biblioteka to nie tylko przestrzeń służąca do wypożyczania książek, ale również miejsce w którym można się spotkać, porozmawiać o literaturze, sztuce, kulturze czy edukacji. Wśród wielu interesujących propozycji, każdy użytkownik może znaleźć coś ciekawego dla siebie.
Dodatkową atrakcją dla bibliotekarzy odwiedzających to niezwykłe miasto, było zwiedzanie w drugim dniu odnowionego Muzeum Polskiej Piosenki i opolskiego amfiteatru. Wspólny wyjazd do Opola, to nie tylko poznanie ciekawych ludzi i miejsc, ale przede wszystkim integracja i wzajemna wymiana doświadczeń. Wspólne spędzenie czasu pozwoliło bibliotekarzom z powiatu nowotarskiego nawiązać nowe relacje i zwiększyć swoje kompetencje zawodowe.
Serdecznie dziękujemy dyrekcji i pracownikom opolskiej biblioteki za gościnność, miłe przyjęcie i podzielenie się swoimi doświadczeniami.
Selfie w bibliotece i zagubione rękawiczki czyli Mikołajkowy Challenge już za nami!
Tegoroczne "Mikołajkowe wyzwanie w Bibliotece" polegało na wyszukaniu rękawiczki Mikołaja pomiędzy książkami lub na zrobieniu świątecznego zdjęcia w Bibliotece. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Czytelnicy odwiedzili Filię nr 1 całymi rodzinami. Po wykonaniu zadania, wszyscy otrzymali świąteczny upominek. Serdecznie dziękujemy za przybycie i zaangażowanie. Mamy nadzieję, że świąteczny, wesoły nastrój zostanie z nami jak najdłużej.
Tych, którym nie udało się wziąć udziału w naszej akcji zapraszamy do biblioteki, czekają na Państwa nie tylko nowości wydawnicze ale także mnóstwo pięknych, świątecznych książkowych opowieści dla dzieci i dorosłych. Te grudniowe, zimowe dni mogą być magiczne, bajkowe i bardzo zaczytane. Do zobaczenia w bibliotece!
Ekologia informacji i komunikacja medialna, czyli plusy i minusy środowiska informacyjnego
Taki temat został omówiony podczas kolejnego, ostatniego już spotkania realizowanego w ramach Programu: „Partnerstwo dla książki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury skierowanego do bibliotekarzy powiatu nowotarskiego
Wykład i szkolenie poprowadziła Larysa Daczewska-Rapacka, dziennikarka, tłumacz literatury pięknej z języka polskiego na rosyjski metodą edukacyjnego czytania, wykładowca na Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu, dyplomowany lektor języka rosyjskiego jako obcego (native speaker). Członek Polskiego Stowarzyszenia nauczycieli i wykładowców języka rosyjskiego oraz Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy. W swoim wykładzie przedstawiła plusy i minusy środowiska informacyjnego, możliwości weryfikacji nieprawdziwych treści. Natomiast podczas warsztatów bibliotekarze brali aktywny udział w pisaniu prawidłowo zbudowanego komunikatu prasowego
Ekologia informacji jest dziedziną nauki, która rozwinęła się pod wpływem szybkiego rozwoju sieci komputerowych. Zajmuje się badaniami nad informacją, jej wpływem na człowieka i radzenia sobie z jej nadmiarem. Zakres merytoryczny tego zagadnienia obejmuje wszystko, co dzieje się w środowisku informacyjnym i jest jego czynnikiem, np. Internet, środki masowego przekazu, ludzie, instytucje.
W Sali Obrad Starostwa Powiatowego w Nowy Targu, gdzie odbyło się spotkanie, bibliotekarzy powitali: Karol Skrzypiec – Urzędujący Członek Zarządu oraz Danuta Wojdyła – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu.
Nad całością czuwał koordynator projektu – Lucyna Czubernat - instruktor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu pełniącej funkcję powiatowej.
„Kultura języka polskiego wobec nowoczesnych wyzwań edukacyjnych” taki temat przewodniczył kolejnemu, trzeciemu już spotkaniu w ramach projektu „Słowo do słowa” organizowanemu przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu, która pełni również funkcję biblioteki powiatowej. Konferencja została przeprowadzona w ramach programu „Partnerstwo dla książki” i zrealizowana dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzącym z Funduszu Promocji Kultury, a adresowana była do bibliotekarzy powiatu nowotarskiego.
O kulturze języka we współczesnym świecie opowiadał Michał Ogórek – znany dziennikarz, prezenter telewizyjny, wzięty felietonista, a także satyryk i krytyk filmowy. Autor wielu publikacji i książek, w tym: Kiełbasa i sznurek, Na drugie Stanisław. Nowa księga imion, i najnowszej A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy. Spotkanie pozwoliło zgromadzonym gościom spojrzeć na język polski od nowej, ciekawej strony, a także zrozumieć co jest istotą współczesnej komunikacji. Dziennikarz nawiązywał podczas prelekcji do literatury, czytelnictwa i wzajemnych relacji kształtujących współczesną kulturę.
Wykład miał miejsce w Sali Obrad Urzędu Miasta, zebranych gości przywitali: burmistrz Miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu Danuta Wojdyła oraz koordynująca projekt „Słowo do słowa” instruktor powiatowy MBP Nowy Targ Lucyna Czubernat.
Gdzie znaleźć sowę? czyli Noc Bibliotek i wieczorna wyprawa
Na taką Noc Bibliotek warto było czekać. W piątkowe popołudnie i wieczór dzięki panu Danielowi Urbaniakowi mogliśmy poznać z bliska świat sów. Podczas zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu spotkania nasi najmłodsi czytelnicy dowiedzieli się m.in. czy sowy są tak mądre jak wszyscy myślą, co jest ich ulubionym przysmakiem, a także gdzie w naszym mieście możemy te niezwykłe ptaki spotkać. Pan Daniel pokazał zgromadzonym w Filii nr 1 dzieciom jak wygląda sprzęt potrzebny do obserwacji sów. Podczas prezentacji dzieci miały także szansę zobaczyć jakie gatunki tych ptaków występują na terenie Podhala, a jakie w Polsce. Przepiękne zdjęcia zrobione przez prowadzącego spodobały się wszystkim obecnym na spotkaniu. Nie zabrakło ciekawych pytań, tajemniczych opowieści i przymierzania stroju maskującego. Publiczność była zachwycona. Pan Daniel z niezwykłą pasją opowiadał o swoich ulubieńcach. Na wszystkich czekał także słodki poczęstunek przygotowany przez bibliotekę. Po zakończeniu spotkania przyszedł czas na kolejną atrakcję tego wieczoru – Spacer Przyrodniczy Uszatym Szlakiem do rezerwatu Bór na Czerwonem. Zaopatrzeni w latarki, lampki czołówki młodsi i starsi pasjonaci sów udali się na ich poszukiwanie. Po drodze czekały na nas edukacyjne przystanki podczas których pan Daniel pokazywał miejsca, gdzie można spotkać sowy. Po dotarciu do lasu, wszyscy skupili się na wskazówkach naszego przewodnika i wypatrywaniu sów. Niezwykłą atmosferę podkreślił wschodzący księżyc, który w lesie był pięknie widoczny. Było tajemniczo, magicznie i bajkowo.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej niezwykłej przygodzie oraz przyczynili się do jej organizacji: dzieciom oraz ich opiekunom uczestniczącym w spotkaniu, panu Danielowi Urbaniakowi za niezwykłą prelekcję i wspaniale przygotowany spacer, panu Burmistrzowi Miasta Nowy Targ Grzegorzowi Watysze oraz Wydziałowi Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta Nowy Targ za przekazanie prezentów dla uczestników spotkania.
Pisali o nas: https://nowytarg24.tv/noc-bibliotek-w-nowym-targu-z-wieczorna-eskapada-do-boru-na-czerwonem/
Partnerstwo dla książki: Słowo do słowa, czyli o komunikacji językowej w bibliotece
Warsztaty redakcyjne, budowa komunikatu reklamowego, bariery komunikacyjne – jak mówić i pisać, aby zdobyć czytelnika.
Taki temat został omówiony podczas kolejnego spotkania realizowanego w ramach Programu: „Partnerstwo dla książki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wykład i szkolenie poprowadził Józef Figura, dziennikarz „Tygodnika Podhalańskiego” i autor książek o komunikacji medialnej. Przedstawił wszelkie procesy wpływające na prawidłową komunikację, szczególnie w dobie Internetu. W czasach współczesnych język polski ulega nieustannej przemianie. Promocja biblioteki na stronach internetowych i w social mediach, to nie tylko odpowiednio wykonane zdjęcia prezentujące ofertę własnej placówki, ale również prawidłowa komunikacja i poprawnie napisany tekst, zachęcający do korzystania z jej zasobów. Zmiany w języku to proces naturalny, a jego ciągła przemiana powoduje niejednokrotnie kłopot, szczególnie w dotarciu do konkretnej grupy odbiorców. Bibliotekarze starają się reagować na te zmiany, dlatego szkolenia z komunikacji medialnej cieszyły się dużym zainteresowaniem. W pięknie odnowionej sali konferencyjnej Transgranicznego Centrum Edukacji Euroregionu „Tatry” w Nowym Targu bibliotekarzy z powiatu nowotarskiego powitali: Bogusław Waksmundzki – Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego, a zarazem Przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry”, Michał Stawarski – dyrektor biura Euroregion „Tatry” oraz Danuta Wojdyła – dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu.
Nad całością czuwał koordynator projektu – Lucyna Czubernat - instruktor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu
Zdjęcia dzięki uprzejmości: Zbigniew Krauzowicz Zibi
Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę 4 września. Lekturą jubileuszowej 10. edycji będzie Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.
Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.
Źródło: strona internetowa akcji https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2021/
Poniżej prezentujemy linki do materiałów:
- audiobook Moralność pani Dulskiej
- https://polona.pl/item/moralnosc-pani-dulskiej-komedia-w-trzech-aktach,MTMwMTA2OTk0/0/#info:metadata
- Moralność pani Dulskiej w Teatrze Telewizji
https://vod.tvp.pl/website/moralnosc-pani-dulskiej,30798411
- tekst do czytania online i do pobrania Moralność pani Dulskiej
27 sierpnia 2021 r. w Orawskiej Bibliotece Publicznej w Jabłonce odbyło się pierwsze z czterech zaplanowanych konferencji adresowanych do bibliotekarzy powiatu nowotarskiego, zorganizowanej w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Projekt opracowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu sfinansowany został przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wykład pt. „Język w życiu społecznym i jego rola w komunikacji” przeprowadził dr Krzysztof Waśkowski, nauczyciel akademicki Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Bibliotekarzy powitał wójt gminy Jabłonka, Antoni Karlak oraz dyrektor biblioteki, Maria Łaciak. Podczas spotkania omówione zostały m.in. wzajemne interakcje pomiędzy czytelnikiem a bibliotekarzem w świetle zmieniających się form językowych. Współczesna komunikacja z czytelnikiem, zarówno tym młodszym jak i starszym, szczególnie w dobie nowych mediów, jest bardzo istotna. Język jako narzędzie informacji rozwija się nieustannie. Szkolenie było skierowane dla wszystkich tych, którzy chcą dalej rozwijać własne umiejętności w kierunku poznania współczesnego języka i zyskać nowe cenne kompetencje zawodowe.
Zdjęcia dzięki uprzejmości: Zbigniew Krauzowicz Zibi