Miejska Biblioteka Publiczna

w Nowym Targu

       

Godziny pracy

Wypożyczalnia dla dorosłych ul. Kolejowa 23 (budynek PZU - III piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: 9.00 - 13.00

Filia nr 1 Al. Kopernika 12 (I piętro)
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: 9.00 - 13.00

Czytelnia ul. Kolejowa 23 (budynek PZU - II piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: nieczynne

Czytelnia internetowa ul. Kolejowa 23 (budynek PZU - II piętro):
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
w soboty: nieczynne

Filia nr 2, Osiedle Niwa 9
poniedziałek - piątek: 13.00 - 17.00

Nowy Targ w swoich początkach, a i później w okresie przed i w czasie zaborów nie był znaczącym ośrodkiem gospodarczo-administracyjnym, czy kulturalnym Galicji. Aspiracje zwłaszcza kulturalne ożywiły się znacznie dopiero pod koniec XIX wieku i wówczas światła część mieszczan podjęła starania o utworzenie gimnazjum, biblioteki, gromadzenie cennych dokumentów historycznych, czy wspieranie studiów ubogiej młodzieży. Na ożywienie życia umysłowego, społecznego, kulturalnego wielki wpływ wywarły wybitne osobistości spoza Nowego Targu jak: Tetmajer, Orkan, Galica, Zachemski, Machay, Dorula, które wespół z nowotarżanami podejmowały cenne inicjatywy. W 1904 roku rozpoczęło swą działalność Gimnazjum, powstał Związek Górali (potem Podhalan), a 1909 Towarzystwo Chóru Ludowego oraz Biblioteka Katolicka.

Ożywienie życia społeczno-kulturalnego zaowocowało publikowaniem utworów literackich i wydawaniem (regularnym!) czasopism. Ogromne znaczenie w tym względzie miało powstanie na przełomie wieków drukarni I. Borka. To tam drukowano czasopisma, wokół których skupiła się grupa twórców i animatorów życia kulturalnego miasta i regionu i one to właśnie (zachowane do dziś) stanowią źródło wiedzy o tamtych czasach. Na przykład „Gazeta Podhalańska” z 19 stycznia 1913 roku donosi o istnieniu Czytelni Katolickich, które były miejscem spotkań towarzyskich i działalności oświatowej. Działały także w owym czasie w Nowym Targu koła Towarzystwa Szkoły Ludowej i czytelnie oraz wypożyczalnie książek. Swoją czytelnię zaopatrzoną w czasopisma i książki naukowe miało już Gimnazjum, działała także czytelnia żydowska. Z dostępnych danych wynika, że tak pod względem zbiorów, jak i ilości czytelników była to skromna działalność o ograniczonym zasięgu.

Po okupacji hitlerowskiej od 1945 roku zaczęto gromadzić ocalałe z czasów wojny książki z nielicznych bibliotek okresu międzywojennego i zbierać fundusze na zakup zbiorów, ale dopiero dekret o bibliotekach i zbiorach bibliotecznych z 1946 roku – prawna i materialna podstawa istnienia sieci bibliotecznej  - dał możliwość powstania i rozwoju Miejskiej Bibliotece i Bibliotece Powiatowej oraz umożliwił utworzenie sieci bibliotecznej w powiecie nowotarskim.

W pierwszym okresie istnienia Biblioteki kierowała nią Pani Jadwiga Apostoł, potem Zofia Markocka, następnie Zofia Sutorowska, a od 1950 roku Adela Lejowa, która sprawowała tę funkcje przez 20 lat do 1970 roku.

Różne były koleje losu Miejskiej Biblioteki Publicznej, zależnie od ogólnej sytuacji gospodarczo-społecznej. Zmiany administracyjne raz dawały Bibliotece samodzielność innym razem wcielały w struktury większych instytucji. Zmieniali się szefowie, zmieniały adresy, a także kondycja finansowa, ale niezmiennie Biblioteka bogaciła się w skarby ducha zawarte w książkach. Bardzo pomyślne dla rozwoju sieci bibliotecznej były wczesne lata 70-te, a dla nowotarskiej Biblioteki – lata 80-te ubiegłego wieku. Rozliczne zmiany i reorganizacje nie przeszkodziły w stałym rozwoju Biblioteki, która systematycznie powiększała swe zbiory i służyła coraz większej ilości swoich czytelników.

Przełomowy rok 1989 i dokonująca się transformacja ustrojowa wprowadziła generalne zmiany w życiu instytucji kulturalnych, także bibliotek. Miejska Biblioteka Publiczna na kilka lat (do 2000 roku) zostaje włączona w strukturę Miejskiego Ośrodka Kultury i stanowi jego Autonomiczny Dział Bibliotek.

3 kwietnia 2000 r. Rada Miejska Nowym Targu podjęła Uchwałę Nr 21/XXI/2000 dotyczącą podziału Miejskiego Ośrodka Kultury, a już 5 kwietnia 2000 r. Zarząd Miasta Nowy Targ podjął Uchwałę Nr 23/XIII/00 o podziale MOK i powstaniu dwóch samorządowych instytucji kultury Miejskiego Ośrodka Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu. Miejska Biblioteka Publiczna została wpisana do Rejestru Instytucji Kultury organizowanych przez Miasto Nowy Targ i otrzymała Statut, który stanowi podstawę jej działalności, organizacji i gospodarki finansowej i od 1 maja 2000 r. rozpoczęła działalność jako samorządowa instytucja kultury. Także 1 maja 2000 r. weszło w życie Porozumienie zawarte między Zarządem Powiatu Nowotarskiego, a ówczesnym Zarządem Miasta Nowy Targ w sprawie powierzenia MBP wykonywania zadań powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Nowotarskiego i od tego czasu nieprzerwanie Miejska Biblioteka Publiczna spełnia funkcję biblioteki powiatowej na rzecz bibliotek publicznych Powiatu Nowotarskiego.

 

SOWA MOBI

Katalog naszej biblioteki na smartfonie lub tablecie jest już dostępny dla czytelników dzięki aplikacji „Sowa MOBI”. Informację na stronie  https://mobi.sowa.pl/ . Zachęcamy do korzystania.

BIBLIOTEKA W MIEŚCIE, MIASTO W BIBLIOTECE

 

 

Ankieta

Ankieta "Kompetencje cyfrowe w mojej gminie"

 

Pomoc Ukrainie - informacje zbiorcze

Poniżej zamieszczamy informacje i komunikaty dotyczące pomocy Ukrainie.

 

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com